Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът „Нова българска драма“ в Шумен – част от програмата за 165 години театрална дейност в града

Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен

Театралният фестивал „Нова българска драма“ към Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен ще продължи до 15 май и ще представи различни заглавия от репертоара на различни театри в страната, и от съседните – Румъния и Русия. Тази година се отбелязват и 165 години от началото на театралната дейност в Шумен и от първото изиграно представление, а през периода на пандемията театърът набляга на драматургията по български автори в репертоара си. По традиция фестивалът ще отличи и с награди най-добрите представления в различни категории, заяви в „Артефир“ директорът на Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Димитър Димитров.

Димитър ДимитровНа 15 май ще закрием фестивала с постановката „Дойдох си“, съвременна постановка на Йонка Илиева и Димитър Димитров. Спектаклите от Румъния и Русия представяме онлайн, предвид условията. Ние се стремим да разпространяваме българската драматургия извън България. Показваме и три филма за значими театрални педагози – проф. Сашо Стоянов, проф. Кръстьо Мирски, проф. Гриша Островски. Традиционно в програмата на фестивала е включен така нареченият авторски прочит. Това са нови български пиеси, които не са успели да стигнат до сцена, но селекционерът на текстове Ина Божидарова ги е избрала от всички текстове, които са постъпили. На 15 май от 11часа ще проведем творческа среща с пишещите драматургия, под наслов „Неизвестното от света на драматургията“, тя ще бъде водена от проф. Камелия Николова. Наградите са в различни категории, който е заслужил награда, ще получи. Решихме да проведем този фестивал, точно във времето, в което той се провежда традиционно. Това е една демонстрация, на това че българския театър е жив и ще продължава да бъде жив.“

Първото театрално представление в Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен, се е състояло на 15 август 1856 година, а именно „Михал“ от Сава Доброплодни и така вече 165 години театралната дейност в града се развива, а през последните години в репертоара на театъра се набляга главно на поставянето на български драматургии на сцената и шуменските артисти и дейци се стараят да разпространяват българския театър и извън границите на България.

„През тези години всичко, което се е случило е много разнообразно, българският театър е преминал през различни периоди, и на войни, и на промяна на обществена структура, и на трудности, но той винаги е вървял напред и е създал във времето свой собствен облик, и той има място не само в българската култура, а и в световната, фактът, че български драматургии се поставят зад граница, това означава, че има смисъл в това, което правим. Много български спектакли и се поставят зад граница. Нашият театър през 2019 година показа представления и в Румъния, Браила, и в Русия, Владимирск. През 2020- та година успяхме да покажем 7 нови заглавия на българската публика, сред които „Последната нощ на Сократ“ от Стефан Цанев, „Осъдени души“ по Димитър Димов, „Джакпот“ от Андрей Калудов, „Две“ от Таня Шахова, „Въведениe в тяхната картина“ от Маргарит Минков, с режисьор Стайко Мурджев. Независимо, че официално театъра не функционираше, той не спираше да работи, защото театърът не е само представления, правихме различни квалификационни курсове, репетиции, невидимата част на театралния живот продължаваше.“

В рамките на тазгодишното издание на фестивала „Нова българска драма“ в слънчевия Шумен пред публиката се представят „Задявки – надигравки“, авторски спектакъл на Съби Събев, една продукция от Браила – „Играта“, „Бягство в приказката“ на Московския куклен театър и още много интересни заглавия от страната.

Още за фестивала „Нова български драма“, за 165 годишната история на театъра в Шумен и за премиерните заглавия за последната година, чуйте в интервюто с Димитър Димитров, директор на Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Кенаров: Ние в момента сме като едни мухи в тъпан

Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..

публикувано на 16.01.25 в 18:15
Деян Енев

Деян Енев по следите на изгубената поезия

Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия".  Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата.  На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..

публикувано на 16.01.25 в 16:48

Открива се книжарница на независимите издателства

"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги.  Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..

публикувано на 16.01.25 в 16:33
Александър Христов

Несъгласията на Александър Христов в новата му стихосбирка

"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не".  Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..

публикувано на 16.01.25 в 16:00

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42