Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семената, от които се раждаме

В края на XVIII век големи части от северноамериканските земи все още са колонии на Британската империя. По това време тя воюва с Франция в така наречената "Индианска война", прераснала в на практика седемгодишен световен конфликт за надмощие. Именно тази война слага началото на идеята за независимост на териториите, които днес познаваме под името Нова Англия. 

Британската империя снабдявала презокеанските си територии със стоки от първа необходимост, а в замяна на това изисквала немалко от тринайсетте колонии, подсигуряваща си по този начин тяхната зависимост. Сред първите личности, оспорили тази зависимост, е Бенджамин Франклин.

Освен изобретател, писател, дипломат, учен, основател на Американското философско общество, Франклин бил и запален градинар. В кратките си презокеански писма, докато е в Лондон, той съветва сина си Уилям да напусне поста си на кралски наместник на Ню Джърси и да стане фермер. Защото сред основните идеи на Франклин за американска независимост била идеята за семена и насаждения, така че колониите да могат да се изхранват сами. Не е случайно, че Франклин е сред бащите основатели на новата тогава нация, а всичко тези бащи са споделяли възгледа му, че земеделието и малките ферми са пътят към независимост. Франклин издирвал семена от ядливи растения с малката цел да даде храна, и с по-голямата – да вдъхне увереност у хората в собствените им сили и възможности, както и увереност в земята, която предстояло да опитомят.

Калин Христов

Подобна е историята, която разказваме днес. Разказвачите са Калин Христов от „Зеленият отбор на България“, двигател на „Независимата банка за семена“ и Антон Данчев, градинар, един от хората, запазващи традиционни „прави“ сортове семена в своите градини. Двамата споделят радостта и удовлетворението от засяването и отглеждането на собствени зеленчуци в полза на една по-голяма кауза – запазването на сортовото разнообразие. 

Антон Данчев

Фестивалът на семената, който се организира всяка пролет за размяна на разсади, семена и фиданки, е част от тази голяма кауза, а банката за семена – това са хората, чиито градини са пръснати из цяла България.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл:

Снимки – Зорница Гъркова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25