Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семената, от които се раждаме

В края на XVIII век големи части от северноамериканските земи все още са колонии на Британската империя. По това време тя воюва с Франция в така наречената "Индианска война", прераснала в на практика седемгодишен световен конфликт за надмощие. Именно тази война слага началото на идеята за независимост на териториите, които днес познаваме под името Нова Англия. 

Британската империя снабдявала презокеанските си територии със стоки от първа необходимост, а в замяна на това изисквала немалко от тринайсетте колонии, подсигуряваща си по този начин тяхната зависимост. Сред първите личности, оспорили тази зависимост, е Бенджамин Франклин.

Освен изобретател, писател, дипломат, учен, основател на Американското философско общество, Франклин бил и запален градинар. В кратките си презокеански писма, докато е в Лондон, той съветва сина си Уилям да напусне поста си на кралски наместник на Ню Джърси и да стане фермер. Защото сред основните идеи на Франклин за американска независимост била идеята за семена и насаждения, така че колониите да могат да се изхранват сами. Не е случайно, че Франклин е сред бащите основатели на новата тогава нация, а всичко тези бащи са споделяли възгледа му, че земеделието и малките ферми са пътят към независимост. Франклин издирвал семена от ядливи растения с малката цел да даде храна, и с по-голямата – да вдъхне увереност у хората в собствените им сили и възможности, както и увереност в земята, която предстояло да опитомят.

Калин Христов

Подобна е историята, която разказваме днес. Разказвачите са Калин Христов от „Зеленият отбор на България“, двигател на „Независимата банка за семена“ и Антон Данчев, градинар, един от хората, запазващи традиционни „прави“ сортове семена в своите градини. Двамата споделят радостта и удовлетворението от засяването и отглеждането на собствени зеленчуци в полза на една по-голяма кауза – запазването на сортовото разнообразие. 

Антон Данчев

Фестивалът на семената, който се организира всяка пролет за размяна на разсади, семена и фиданки, е част от тази голяма кауза, а банката за семена – това са хората, чиито градини са пръснати из цяла България.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл:

Снимки – Зорница Гъркова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10