Насилието на деца във всички възможни форми е проблем, който се наблюдава от години в България. В държавните политики насилието над децата като че ли не е приоритет.
Статистиките на УНИЦЕФ сочат, че всяко второ дете е преживяло някаква форма на насилие до 18-годишна възраст.
Преди дни Националната мрежа за децата представи 10-ото издание на мониторинговия доклад „Бележник“, изготвен от близо 40 експерти от граждански организации и 7 външни оценители. Общата оценка за 2020 г. е едва 3.09 в областта “Закрила на детето“ от всички форми на насилие.
Липсва ли превенцията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Мариана Писарска, директор „Политики за децата“ в Националната мрежа за децата:
“Тази слаба оценка е една трайна тенденция през последните 10 години. Тъй като ние нямаме целенасочени координирани усилия за това да не допускаме да се случва насилие спрямо децата.
Само за миналата година Държавната агенция за закрила на детето сочи тревожни данни, че са се увеличили случаите на домашно насилие над деца с 25%. Най-често насилието се случва в семейна среда или близка до семейната среда. Около 560 сигнала са получени за миналата година на Националната телефонна линия – 116 111. Това са тревожни факти, които не можем да отминем.
Но в същото време не можем и да отминем факта, че въпреки препоръките, въпреки че медиите са много активни, напоследък има много данни и изследвания за тези тревожни факти."
Липса на държавна политика
"В България политиките за децата не са изведени като национален приоритет. Не само в областта на превенцията на насилието, говорим и за детското здраве, и за благосъстоянието, детската бедност.
Всяка година над 400 хиляди деца са в риск от бедност и социално изключване.
Няма да бъде спекулация, ако обобщим, че държавата ни смята, че децата са даденост и трябва да ги обгрижваме по най-добрия начин, но това не се случва.
Предвид това, че и семействата не са подкрепени, и социално-икономическата ситуация не е добра.
Не мога да кажа, че няма политики. Има декларативно заявени, подготвени документи, имаме законодателство – Закон за закрила на детето миналата година направи 20 години. Това е една солидна регламентираща база, която обаче не правим усилия, достатъчно гъвкаво и координирано да изпълняваме.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg