„Славеят“, „Петрушка“, „История на войника“ – трите произведения са създадени между 1909 и 1918 г.
„Славеят“ е пленителна източна приказка в духа на изяществото на китайския двор. Либретото е по мотиви от приказката на Андерсен. Основната идея, патосът на творбата е идеята за свободата / несвободата. Песента на славея може да се роди само в условие на свобода.
Къде е фолклорът в „Петрушка“? Той е в ритуалността, заключена в традиционния събор на Заговезни. Там се развихря драмата между традиционните кукли от кукления театър, които напомнят комедия дел арте и на които фантазията на Стравински вдъхва живот. Селски и градски мелодии, банални мотиви и валсове от Ланер се преплитат в пъстър панаирджийски калейдоскоп. И, всъщност, драмата на персонажите се оказва неистинска, защото те са просто кукли.
„История на войника“ е извлечена от сборника с народни умотворения на Афанасиев. Това е една призрачно-фантастична история за Войника, който като един нов Фауст, сключва договор с Дявола и отива да излекува царската дъщеря. Няма фолклорни мелодии в творбата: персонажите – Войника, Дявола, Царската дъщеря – се характеризират главно с тембри и ритмика.
Създаването на трите творби е свързано с безценното сътрудничество на Стравински и легендарния балетен ипресарио Сергей Дягилев. Творбите може да слушате по програма „Христо Ботев“ в три поредни предавания (20 май от 14.30 часа, 27 май и 3 юни – 16.30 часа).
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg