Адвокат Захари Генов отговаря на въпрос, зададен от слушателка на БНР в предаването “Законът и Темида“.
Вера Стоименова от село Беглеж, Плевенско, пита:
Кои лица имат право на запазена част от едно наследство и как могат да реализират това право, когато по някакъв начин са извършени сделки от наследодателя още докато е бил жив. Имат ли право тези лица на някаква компенсация.
"Много е важно да се уточни, че право на запазена част нямат всички наследници, а само тези, които са определени от Закона за наследство. Това е съпругът, децата и родителите на лицето, което е починало.
Когато разглеждаме въпроса за тези лица, които имат право на запазена част, изхождаме от това, че, на първо място, наследството се открива от момента на смъртта на лицето.
Гледа се към този момент кои са законните наследници. Дали наследодателят е в брак, за да преценим дали има преживял съпруг.
След това дали има деца и ако няма деца, а само преживял съпруг, тогава участват като законни наследници и родителите."
Чуйте в звуковия файл.В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", след Деня на застрахователя и връчването на годишните отличия в сектора, Коста Чолаков сподели своята гледна точка за застрахователната култура в България и за ролята на животозастраховането като средство за дългосрочна сигурност и финансова стабилност. Застраховането – обществена..
Той се нарича "Активна София 65+: Заедно за по-пълноценен живот", негов автор е сдружение "Мулти култи колектив". Проектът е насочен както към българи, така и към чужденци, живеещи в столицата. Първото събитие от програмата е разходка на Витоша на 7 октомври . Защо темата е важна Проучвания показват, че с напредването на възрастта..
В последните дни България отново стана свидетел на мащабни наводнения по Черноморието – четирима загинали, стотици хора в бедствено положение, разрушена инфраструктура и нанесени щети по домове и обществени сгради. "Като някакво нелепо дежавю", казва д-р Иво Анев – преподавател в УНСС, експерт по логистика и устойчиво управление на риска,..
Повод за нашата среща днес е отминалият първи октомври – Световен ден на музиката! Религиозна музика на евреите, православните и мюсюлманите, макар че е различна по звучене играе централна роля в ритуали и празници на тези различни религиозни общности. Тя не само украсява богослуженията им, но и служи като средство за духовно извисяване и свързване с..
Амстердам възниква като рибарско селище през ХІІ век, след което се превръща в едно от най-големите пристанища в света. Днес столицата на Нидерландия впечатлява с комбинацията си от исторически забележителности, динамичен начин на живот и нечувана либералност. Туристите обикновено свързват Амстердам с квартала на червените фенери и марихуаната,..
В Комплексен онкологичен център (КОЦ) Пловдив прилагат международните стандарти за намаляване усложненията от химиотерапията при лечение на рак. Доктор..
Той се нарича "Активна София 65+: Заедно за по-пълноценен живот", негов автор е сдружение "Мулти култи колектив". Проектът е насочен както към българи,..
Проектът "Възможности за съпричастност" с автор Ивайло Аврамов изследва пространството на галерия "Куб", търсейки диалог между ресурсите на архитектурата и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg