Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Николова: Зависимости и скрити собствености влошават медийната среда

| обновено на 24.05.21 в 10:42
Антоанета Николова
Снимка: личен архив
Българската журналистка Антоанета Николова оглави международната организация "Инициатива за свободни медии на Балканите", чиято цел е да защитава свободата и правата на журналистите в Югоизточна Европа. Каква нужда има от създаване на такава организация, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Антоанета Николова:

„Това, което няма в международното пространство, е организация, в която да се обединят западни журналисти и експерти от областта и на дипломацията, и на правния свят, които да кажат „Ние сме тук за вас и се присъединяваме, за да ви помогнем“. Защото, когато нещо драматично се случи в държави като България или Сърбия, изобщо на Балканите, едва тогава западните медии, които са всъщност са и влиятелните, когато трябва да привлечем вниманието на международната общност, обръщат внимание, идват на място, правят своите репортажи, след това си отиват, а хората на Балканите, които се занимават с медии и които се сблъскват със серия от проблеми и натиск – политически или финансов, остават сами. Затова с група престижни журналисти, като един от най-добрите журналисти в разследващата журналистика – Джон Суини, или бившия директор на BBC Питър Хорок, който е председател на тръста на BBC, както и френски и италиански журналисти – решихме да направим тази инициатива, за да подпомогнем нашите колеги на Балканите. За да кажем „Ние сме тук за вас винаги“ и ще дадем гласност на нещата, които се случват. С правните ни и дипломатически експерти ще се насочим да намерим зависимостите и тези скрити собствености, или на пръв поглед демократични механизми, които обуславят влошаването на медийната среда на Балканите.“

България и медийната среда

„На фокуса на нашите институция в момента е навлизането на Euronews телевизия на Балканите. Насочихме вниманието си там, защото Euronews рискува да загуби кредибилност и авторитета, който има поради две причини. Първо – в последните пет години Euronews смени собствениците си, не е това, което беше. През годините собствеността се промени на няколко пъти и за последните шест години Euronews е в ръцете на един египетски собственик с много голям процент, който окончателно диктува условията на работа на Euronews, като има и руски интереси. Но новите собственици и това участие на руски пари и интереси, всъщност отстраниха т.нар. "украинска секция". Американската NBC също е на път да излезе. В такъв момент Euronews навлиза в Сърбия с доста съмнително участие, а, както знаем, се опитва да приключи сделка и в България. За обществеността на нашите държави това ще има последствия, защото хората ще тръгнат с идеята, че „ето, имаме един престижен и авторитетен канал, на който може да се доверим“, но може да се окаже, че няма да е точно така.“

Петицията на Атанас Чобанов и BIRD.bg

„Когато става въпрос за частна сделка, естествено че никой не може да наложи какво да стане и какво не. Но петицията, инициирана от BIRD.bg, която ние подкрепихме, цели да обърне внимание и в централата на Euronews и тези, които финансират Euronews от европейска страна, да внимават, че все пак се обвързват с доста съмнителни партньори. Това, което проверихме и проучихме, не звучи много добре. Става въпрос за хора, които са свързани с определен тип бизнес, който не е част от европейските стойности и закони.“

Случаят Димитър Кенаров

„Това е един блестящ пример за метафората, "хибридно насилие"да направиш живота на един човек черен с едни по-рафинирани и софистицирани средства и е абсолютно на фокуса на нашата организация, защото показва тези тънкости на системата, които в на пръв поглед демократична държава обуславят тя да отиде на последно място в класацията на "Репортери без граници" за медийна свобода в Европа.“

Случаят Сърбия и приликите с България

„Там наистина нещата са доста сериозни, защото виждаме един подобрен модел на това, което видяхме в България за последните години. С едно допълнително обстоятелство, че в Сърбия играят много силни китайски интереси. Там зад правителството на президента Вучич седят партньори, които могат да се окажат бомба със закъснител за региона и въобще за Европа. Това го виждаме в медийната среда, където доминира изцяло наративът на правителството, таблоидните издания хвалят правителството, плюят по всеки един, който евентуално може да има друго мнение. Там имаше напоследък два драстични случая. Единият е с журналистката Ана Лалич, която беше арестувана като Димитър Кенаров, между другото. А тя просто се опита да направи по-задълбочен анализ на ситуацията с COVID. Вчера имахме среща с журналистите от Асоциацията на независимата журналистика в Сърбия, които имат 3000 членове. Те разказаха как под прозорците им непрекъснато викат и крещят силен език на омразата, дори бяха нахлували в офисите им. Това в Сърбия се случва доста често. Един от частните канали, който се опитва да е малко по-различен глас от официалния наратив, в момента е изправен пред серия от дела. Срещу директора на N1, частната телевизия там, е заведено дело за над 1 млн. евро. В България подобни неща се случват на „Капитал“, някак не мога да не направя асоциацията с това. Интересно е да наблюдаваме какво се случва в Сърбия, ако искаме да направим паралел и с нас.“

Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ на БНР вече ще се излъчва всеки петък от 15.10 до 16.30 часа.

Снимки – Антоанета Николова – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58