Родители организират нов протест срещу недостига на места в детските ясли и градини в София. След класирането на 17 май стана ясно, че близо 10 хиляди деца остават неприети. На 25 май ще се състои гражданския протест „Място за всяко дете“.
Какви са причините за недостига на места за всички? Как ще бъдат компенсирани родителите на тези деца? Какви бяха обещанията, какви са резултатите и какви ще са решенията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Емилия Тодорова, майка на 2-годишния Тодор от София:
“Очакванията ми бяха големи, тъй като имах максималния набор от точки, които за тази година бяха 13. И също като всички родители смятахме места и шансове, но за съжаление моето и още над 10 хил. деца не са приети и са извън системата.
Шансовете да се класираме на следващо класиране са още по-минимални, тъй като абсолютно всички кандидатстващи вече се записват – до петък се знае какви места евентуално някъде може да са останали поради неуредица с документи или заявени грешни критерии, но шансовете намаляват с всеки изминал час.
Неговото неприемане ще коства на семейството ми неплатен отпуск още шест месеца, на който имам право от работодателя. Или повече от 700 лв. такса за частна ясла на месец."
Изход от кризата
"За съжаление решенията са много закъснели. За решения можеше да се говори преди около пет години. В момента дори ударно строителство да се направи, дори да се принудят строителите да отпускат приземен етаж на новостроящите се блокове, нещата няма да се оправят за една година или за две.
Това е реалността – място няма и в частните детски ясли и градини, те също са недостатъчен брой. Трябва воля и желание от страна на Столична община.“
“Когато повече от 10 години наблюдаваме този сериозен проблем с недостига на места в детските градини, въпреки всички обещания, че това е приоритет. Това явно показва, че очевидно това не е приоритет.
И всъщност са празни приказки. Вероятно, разчитайки на факта, че само няколко години един родител се интересува от това дали детето му ще бъде в детска градина или ясла. След което израства тази възраст и стимулът му да се бори за тази кауза изчезва.
По този начин през 2-3 години се сменят поколенията на родители, които се борят за повече детски градини. За общината това е много угодна ситуация, тъй като няма единен обединен блок, който твърдо и постоянно да се бори за това да се строят повече детски градини.
По-големият недостиг на места е в кварталите, в които има бурно презастрояване. Това е “Младост“, Витошката яка, по-малко са проблемите на север. Но на практика няма район на София от общо 24, в който да няма проблем с недостиг на места в детските градини.
Беше обещано през 2021 г. да бъдат завършени 12 детски градини, започнати през предишни години. Дори при най-оптимистичния сценарий, предвид темпото на строителство в момента, най-много 8 от тях биха били завършени.
Твърдо вярвам, че една оставка би решила този проблем, защото тук говорим за организационен и управленски капацитет, не за липса на пари. “
Темата коментира в “Нашият ден“ и Мария Минчева, директор дирекция „Образование“ в Столична община:
“Тази година се забелязва ръст от над 4 хил. деца повече в сравнение с миналата година и това всъщност е една от причините за този голям недостиг.
За второто класиране останаха около 3500 свободни места, надявам се част от тях да се заемат, защото по-голямата част са за деца в подготвителни групи, където няма търсене.
Начинът, по който в момента се изпълнява програмата на Столична община за решаване на този проблем, е строителство на детски градини.
До момента построихме над 100 сгради на детски градини, но проблемът не е решен. Това говорят цифрите и фактите и затова ние ще търсим алтернативни решения.
Г-н Боршош е инициирал да се свържем с Камарата на строителите, за да можем да се възползваме от новите промени в наредбите на Министерство на здравеопазването и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, а именно да търсим възможности за разкриване на групи в партерните етажи на сградите.“
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg