„Ние често се вторачваме в буквите, които са нещо много ценно, но те са инструмент, средство – казва професор Александър Шурбанов – със същите тези букви могат да се списват жълти вестници, могат да се съчиняват пошлости, да се пишат срамни неща. По-важното е не самата буква, а това, което се пренася на славянското племе с нея – това е книжовност, това е духовност. България е била държава на духа. Българският дар за света е не толкова буквата, а именно това, което се пренася чрез нея.“
Ако съдим по съвременния ни език, нашият живот е доста объркан, доста неподреден, в него няма йерархия, нито подреждане на стиловете, но трябва да има и някакво съзнание за улегналост, за установени ценности.
Според професор Шурбанов не може да се очаква от всеки да милее за езика. Има слоеве от обществото, които носят по-голяма отговорност, сега не се усеща разликата, а такава трябва да има.
Това, което е важно, е чувството за сърцевината на българския език, това, което му дава енергия, и натам трябва да се насочва всеки пишещ човек.
Чуйте специалното гостуване на професор Шурбанов в „Какво се случва“.
Професор Александър Шурбанов е филолог, англицист, писател и преводач на художествена литература, шекспировед. Автор на литературоведски изследвания, книги с поезия, есета и пътеписи. Един от тазгодишните носители на отличието „Златно перо“ за принос към изкуството и културата, награда, която се присъжда по повод 24 май.
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg