Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой иска да кара колело

Мартин Ангелов и Михаил Кленов
Снимка: личен архив

Да караш колело е повече от естествено не само като спорт, но и като начин на придвижване. Последната една година изглежда превърна този индивидуален транспорт в необходимост. Ако се замислим, велосипедът не се е променил драстично от времената на своето създаване и утвърждаване като превозно средство.

Преди няколко години на младия български архитект Мартин Ангелов му хрумва да експериментира с колелото не просто като дизайн, но и като форма и и динамика на придвижване. Известно време той работи в домашни условия с части от други колела, а към него се присъединява и колегата му от университета Михаил Кленов.

Така се ражда финален прототип, който те двамата представят в международна платформа за иновации. И интересът към новото и различно колело се появява из цял свят, а с него се ражда и компания, която двамата архитекти припознават като сплотен екип с мисия – колелото им да бъде близо до хората, с него те да се научат на едно различно умение, съчетало в себе си няколко спортни дейности и много свобода.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Мартин Ангелов и Михаил Кленов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39