Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как съхраняваме уникалната екосистема на Синеморец

Снимка: БГНЕС

По следите на изчезващото спокойствие, борбите за власт на Черноморието и човешките съдби.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стоян Фалджийски, естествоизпитател. 

Синеморец от екологична гледна точка

“Мястото е уникално с богатството на екосистемата, тя е хилядолетна и съдържа памет за жизнените процеси. Освен това имаме среща на гора и море – естетически красива комбинация.

Има много видове, които са ендемити, срещат се само тук и в горската екосистема. Просто нещо е запазено в много дълъг период от историята.

Какво точно означава това, трудно можем да разберем от позицията на едни човешки живот. Това е като да мислим, че като отсечем това дърво и залесим на същото място ново, това са равнопоставени действия, не са, няма нищо общо.

Един голям проблем, който също се наблюдава в последните 15 години от моя гледна точка, той може да съществува и преди това, наблюдава се увеличаване на дърводобива от тази хилядолетна екосистема от планина Странджа, за което отново липсва дългосрочна логика.

Синеморец

Дървета, които се изнасят с камиони, които са очевидно стари и очевидно здрави, това е голям проблем.

Проблем е, че когато тези стари дървета бъдат изсечени, те са тези, които поддържат жизнеността на екосистемата. Тя просто ще загуби своята виталност. Имат пряка връзка със задържането и съхранението на вода, когато няма дървета, пада и реката. Когато няма река, пада и животът, свързан с реката.

Няма възстановяване, не можеш да засадиш на 600-годишно дърво едно жълъдче и то след 60 години да има същата функционалност в екосистемата, не работи така. Във всяка една система има граници и мястото такова, каквото е, то може да поеме брой гости, туристи, хора, които се наслаждават.

И това нещо в природни резервати, популярни места по цял свят, се регулира с някакви ограничения на броя.

Всички знаят как всички отпадъчни води от селото се изливат в морето и то на метър и половина във водата и може да се види с просто око.

Съществуват най-различни пречиствателни станции, но тук няма. Само част от такава станция е построена, но е недостроена. Това е единият натиск, вторият е липсата на система за разделно събиране, извозване и последващо третиране на отпадъци.

Това е огромен проблем, защото тези обеми услуги генерират огромно количество рециклируем отпадък и стъклени опаковки, пластмаса. Всичко това се товари на едни камионетки и се извозва в някаква посока.

Това не е нормално за място, което може да се даде като идеален пример за това как човек, бизнес и природа могат да съществуват в синхрон. В момента все още имаме условията. Но това са стъпки, които от десетилетия вече не се приемат.

Проблемът не е толкова в регулациите, защото тях ги има, колкото в заобикалянето им и схемите."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Караме ролкови кънки цял месец в София, докато пием безалкохолно

Организаторите акцентират върху истински моменти и реални преживявания с посланието: 0% алкохол, 100% забавление. На 27 юни в София отвори врати най-голямата пързалка за ролкови кънки в страната. Тя се намира на стадион "Юнак”, ще работи до 27 юли и обещава да бъде най-динамичното и цветно място в България това лято. До 27 юли 2025 г. Drink..

публикувано на 06.07.25 в 12:05

Връзката между вярата и смирението

Великият френски мислител Паскал дава следното определение: "Има само два вида човеци: едните праведни, които се мислят за грешни, а другите – грешни, които се мислят за праведни."  Онзи, който в евангелското четиво за капернаумския стотник прие себе си за недостоен да бъде посетен от Спасителя, е посочен за образец на истинско достойнство във..

публикувано на 06.07.25 в 09:40
Тайфур Хюсеин

Тайфур Хюсеин: Ердоган е изключително удобен за всички световни лидери

Сто дни след ареста на Екрем Имамоглу хиляди се събраха пред Общината в Истанбул, а журналисти от турското сатирично списание LeMan бяха арестувани заради публикуването на карикатура на Мохамед. Каква роля играе LeMаn в Турция и предстоят ли нови големи протести там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Тайфур Хюсеин , зам.-главен..

публикувано на 06.07.25 в 09:10

Евгений Дайнов: Борисов въвежда Пеевски във властта лека-полека

Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  проф. Евгений Дайнов . Вотът на недоверие "Партия, която е очевиден инструмент за руско влияние, полага максимално усилие да провали прехода на България към еврозоната и ползва парламентаризма за това. Те съществуват, за да..

публикувано на 06.07.25 в 08:55

Село Чеканчево: Живот като на кино

Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..

публикувано на 05.07.25 в 14:22