Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един цял век Съюз на артистите в България

Снимка: @unionofactorsbg

През ноември в ефира на БНТ историята ще говори. Тогава, 100 години след официалното регистриране на първото сдружение на театралните деятели у нас, Съюзът на артистите в България ще бъде разказан в документален филм.

„Един век по-късно“, засега само работно заглавие, ще проследи какво се е случило със Съюза в три последователни периода – от създаването му до 1944 година, по време на социализма и след политическите промени, та чак до наши дни. Архивни кадри, фотографии и документи ще представят историята, мисията и дейността на САБ. Сред създателите на филма са театралният режисьор Илко Ганев и писателката Теа Денолюбова.

„Той е един вид отчет пред обществото на това, което сме направили“, каза в „Какво се случва“ Илко Ганев, който от пет години е неизменна част от Съюза.

„Един век по-късно“ има за цел и да изгради мост между поколенията артисти в България и всички, увлечени в каузата на САБ. Основна роля в изграждането на този мост има именно Теа, която е съсценарист и съавтор на филма.

„Да направим скока от миналото към днешна дата ще е предизвикателство за мен“, сподели тя и допълни: „Миналото в крайна сметка е единственото сигурно, което имаме, затова нека си го обгрижим, нека да го уважаваме, да го обичаме. То стои там, трябва да го пазим.“.

Двамата с Илко Ганев са единодушни в това, че в Съюза на артистите у нас работят „летящи хора“, които вярват в мисията му и дават всичко за нея – време, усилия, емоции. А за това раздаване е нужно и достойно заплащане, което не е срамно да се изисква. Разбира се, при изпълнение на дълга, който артистите имат към театъра и неговата история, а и към хората, които го обичат.

В предаването, посветено на 100-годишния юбилей на САБ, се включи и председателят му – Христо Мутафчиев, който вече 16 години се опитва заедно с екипа да развива не само синдикалната дейност на Съюза, но и да работи за утвърждаването на сценичните изкуства и развитието на културата, както са правили всички големи имена, заемали този пост преди него. Той обясни защо думи като „чест“, „достойнство“, „уважение“ и „благодарност“ вървят ръка за ръка със Съюза на артистите в България, както и защо такива като „управление“, „власт“ и „политика“ често са с неясно значение.

Всяка една общност, независимо малка или голяма е тя, е представителна извадка на обществото, в което живеем, така че театралната гилдия има какво да разкаже за България през изминалите 100 години.

Повече за това чуйте в звуковия файл от Христо Мутафчиев, Илко Ганев и Теа Денолюбова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25