Каузата не просто да опазва околната среда, а да превърне отпадъците в изкуство чрез метода на ъпсайклинг (up-cycling), мотивира учителката по рисуване Наталия Николова да създаде творчески работилници във Варна, чрез които да се вдъхва нов живот на предметите с отношение към опазването на природата и изкуството. Творческите работилници на Наталия, които са подходящи за малки и големи, вече функционират 10 години, а през периода на пандемията се адаптират и за онлайн занимания.
„Започнахме творчески занимания, но постепенно във времето въвличахме отпадъчни елементи в работилниците, и така се превърна цялата ни дейност в екоработилница, а всичко това постепенно се превърна и в социална работилница, по-скоро работилница и социална отговорност. Работилниците се реализират, благодарение на това, че участниците запазват своите отпадъци, които те имат, донасят ги в работилниците почистени и така им даваме нов живот, като ги преобразуваме чрез изкуство.“
В стремежа си да покаже на децата нещо интересно и ново, Наталия започва да използва именно „ненужните“ отпадъчни материали в работилницата си, за да ги превърне в нещо красиво, което да оживее чрез изкуството и да украси нашия дом. Постепенно това се превръща в нейна кауза за „рециклиране чрез творчество“, известна като ъпсайклинг, метод, който добива все по-голяма популярност, а Наталия утвърждава основно чрез нейната „Академия за рециклиращо изкуство“.
„Имаме инициатива за размяна на книги, тогава хората могат да оставят своите книги, които искат да дарят на някого другиго. И онлайн всеки може да се включи в такава инициатива. Освен екоработилниците и размяната на книгите, предвиждаме да направим и размяна на детски играчки за 1 юни. Все повече хора се интересуват от рециклирането, учители и ученици приемат радушно идеята. Донякъде хората са предубедени, защото това наистина е нов вид приложно изкуство, не е толкова разпространено в България. Подготвяме и онлайн колекция – магазин, в който да стимулираме творците да прекарат ъпсайклинг линия в своето творчество.“
Повече за разликата между ъпсайклинг и рисайклинг, какво представляват академиите за рециклиращо изкуство и какви са инициативите на екоработилниците, създадени по идея на Наталия Николова от Варна, разказва самата тя в звуковия файл.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg