Преди три дни, във видеообръщение, журналистът Роман Протасевич потвърди, че се намира в „Следствен арест №1“ в Минск и каза: „Ще продължа да сътруднича на следствените органи. Признавам, че участвах в организирането на масовите протести в Минск“.
Това „признание“ на 26-годишния журналист и блогър, чието име фигурира в списъка на издирваните „терористи“, издаден от Държавния комитет за сигурност на Беларус, обиколи света и постави много въпроси пред глобалната журналистическа общност и пред целия свят.
На пресконференцията, организирана на 27 май във Варшава, основателят на „Nexta“ Степан Путило се обърна към колегите от цял свят, които следяха онлайн събитието:
„Обръщаме се към международната общественост, за да помогне на Беларус. Това може да стане само ако режимът в моята страна бъде изолиран, ако бъде прекъснато всякакво икономическо, политическо, информационно сътрудничество. Само безпрецедентен световен натиск ще бъде способен да повлияе и да спре репресиите в страната ни и ще опази нови човешки животи“.
В интервю за „Мрежата“ Андрей Бастунец, председател на Беларуската асоциация на журналистите, сподели:
„Роман Протасевич и колегите от най-големия беларуски портал „tut.by“ са обвинени в разпалване на социална омраза по отношение на чиновници, милиция и други длъжностни лица, което според правозащитните организации означава, че става дума за преследване заради критиката им към действащата власт.
В цялата тази ситуация, в която се намираме, има един плюс обаче – беларуското общество много ясно изразява подкрепата си към журналистите и към свободата на словото. Положителното е и това, че има солидарност както и в журналистическата гилдия, така и на обществото към нас.“
Цялото интервю можете да проследите в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg