Отбелязваме Международния ден за борба против тютюнопушенето. Той е определен през 1987 г. по инициатива на Световната здравна организация. Цели привличане на вниманието върху тютюневата епидемия, която обхваща с пипалата си в смъртоносна хватка голяма част от пушачите, съкращавайки живота им средно с 15 години.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р София Ангелова, председател на Националната асоциация за профилактика на белодробните болести.
“Надявам се, че точно в този ден много хора ще захвърлят цигарите. По-малко цигари – по-добър живот.
СЗО тази година отправи апел към хората – “поеми ангажимент да се откажеш“.
Отказът от цигарите те прави свободен. Позволява ти да не се унижаваш. Оказвайки цигарите, правиш подарък не само на себе си, но и на близките и приятелите си, които опушваш в определени моменти.
Научно проучване с 12 000 души показва, че, ако един човек откаже цигарите, шансът да ги откажат неговата съпруга, съпруг, брат, сестра, приятел, колега, се увеличава много пъти.
Друго проучване пък показва, че, ако, пушач има повече приятели пушачи вероятността да откаже цигарите е много па-малка."
Социалният фактор в отказа на цигарите е изключително важен. Близките на пушачите трябва да им помогнат.“
Какво ни пречи да ги откажем
"Пушачите си намират причини и те са най-разнообразни. Знаете ли какъв беше отговорът на моя пациентка с тежка хронична обструктивна болест, която убеждавах да спре цигарите - “много сладко ми говорите, докторке, но аз няма да спра цигарите“. Категорична е, че това едва ли не е смисълът на нейния живот.
Затова пушачите делим на хармонични и нехармонични. Тези, които приемат пушенето като част от техния живот, и другите, които казват, че цигарите им вредят и се мъчат да прекъснат този порочен кръг."
Нивата на тютюнопушене стават все по-сериозни според данните, събрани с помощта на Екзакта Рисърч Груп. Според проучването най-засегнати са младите хора у нас.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Маша Гавраилова от Коалиция “Без тютюнев дим“.
"Това проучване беше специално насочено към младите хора на възраст 18-35 години. Но това се оказва и най-активната възраст на пушене. В повечето случаи продължава и до към 45 години, след това постепенно намалява.
Особено тревожно е пушенето сред младите хора и най-вече сред младите жени. Това са настоящите и бъдещи майки. Оказва се, че 46,1% от жените в тази възрастова група пушат, което е страшно много, почти половината от жените. Това са жените, които по-трудно ще забременеят, ще имат проблеми с отглеждането на детето. Защото, пушейки около него, то по-често ще боледува. По-чести са белодробните усложнения, отитите. Дали ще забременеят, как ще го износят, как ще го изгледат. Какво се случва по време на кърменето.
Искрено се надявахме модата на тютюнопушенето да е минала сред младите хора, но проучването показва, че не е минала, че момичетата се стараят да получат “своята еманципация“. Да не бъдат отхвърляни от групата. Да не бъдат сметнати за задръстени.
Ако вземем данните от “Евробарометар“ в различните години – България, за разлика от другите европейски държави, увеличава пушенето през последните две проучвания.
Намалили сме малко през 2017 г. – 36%, били сме 39, сега се оказва, че пак сме 38%.
Което означава, че мерките, които се предприемат, не са достатъчни."
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..
В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..
В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg