Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследниците на Стефан Македонски – с нови музикално-сценични успехи

Снимка: БГНЕС, архив

За творческия път на оперния певец, тенора Стефан Македонски, е писано и говорено много – още от дебюта му през 1911 година на сцената театър „Оперна дружба“ в България, през специализацията му в Париж и за гастролите му в Германия – на сцената на Берлинската кралска опера, в градовете Касел, Кобург и Висбаден, също в Германия…

За неговия режисьорски и организационен талант обаче се знае малко – през 1948 година, той, заедно с един куп ентусиасти, основава Музикалния театър в София, като за това събира повечето от артистите от различните частни и общински трупи, включително и от съществуващия тогава стар Оперетен театър, на същия адрес и до ден-днешен – бул. „Левски“ номер 100.

Скоро след смъртта му – през 1953 година – Музикалният театър взима неговото име и го носи досега.

Как артистите от този театър продължават замисленото от Стефан Македонски – това вече е въпрос не за спомени, а за съвремие. 

Последната година не беше особено ласкава за всички изкуства, пандемията не отмина и Музикалния театър, който, както всички останали, беше лишен от публика, но това не попречи на артистите да поработят и на „тъмно“ и поставят един нов спектакъл, и което е по-важно – да упорстват и да организират именно в днешните лоши за културата времена – и първия фестивал на музикално-сценичните жанрове у нас в София. 

Информацията за това събитие даде в ефира на предаването „Нашият ден“ Марияна Арсенова, директор на Националния музикален и балетен център в София. 

Фестивалът се организира от няколко години, но поради днешните пандемични обстоятелства няма да е същият, както е била първоначалната идея. Важното е, че в края на юни и началото на юли, всички почитатели ще се срещнат пеещите артисти на открито – в Двора на Военната академия в София.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Музикален театър "Стефан Македонски"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15