Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследниците на Стефан Македонски – с нови музикално-сценични успехи

Снимка: БГНЕС, архив

За творческия път на оперния певец, тенора Стефан Македонски, е писано и говорено много – още от дебюта му през 1911 година на сцената театър „Оперна дружба“ в България, през специализацията му в Париж и за гастролите му в Германия – на сцената на Берлинската кралска опера, в градовете Касел, Кобург и Висбаден, също в Германия…

За неговия режисьорски и организационен талант обаче се знае малко – през 1948 година, той, заедно с един куп ентусиасти, основава Музикалния театър в София, като за това събира повечето от артистите от различните частни и общински трупи, включително и от съществуващия тогава стар Оперетен театър, на същия адрес и до ден-днешен – бул. „Левски“ номер 100.

Скоро след смъртта му – през 1953 година – Музикалният театър взима неговото име и го носи досега.

Как артистите от този театър продължават замисленото от Стефан Македонски – това вече е въпрос не за спомени, а за съвремие. 

Последната година не беше особено ласкава за всички изкуства, пандемията не отмина и Музикалния театър, който, както всички останали, беше лишен от публика, но това не попречи на артистите да поработят и на „тъмно“ и поставят един нов спектакъл, и което е по-важно – да упорстват и да организират именно в днешните лоши за културата времена – и първия фестивал на музикално-сценичните жанрове у нас в София. 

Информацията за това събитие даде в ефира на предаването „Нашият ден“ Марияна Арсенова, директор на Националния музикален и балетен център в София. 

Фестивалът се организира от няколко години, но поради днешните пандемични обстоятелства няма да е същият, както е била първоначалната идея. Важното е, че в края на юни и началото на юли, всички почитатели ще се срещнат пеещите артисти на открито – в Двора на Военната академия в София.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Музикален театър "Стефан Македонски"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29