Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С отворени сърца и очи за „Варна Лит“ 2021

Снимка: @varnalit

„Варна Лит“ отново посреща литературата с отворени сърца и очи. Между 1 и 5 юни Международният литературен фестивал ще се включи в празненствата по повод „Варна – 100 години културен град“, като предложи срещи с изтъкнати български писатели, актьори, музиканти, журналисти и общественици.

Фестивалът започва през 2017 година с идеята литературата да „влезе“ в класните стаи, но не като задължителен предмет за изучване, а с лицата на своите съвременни български автори. В началото акцентът е насочен към детско-юношеската публика и детското четене, но с тазгодишното издание „Варна Лит“ се обръща и към най-малките. За тях фестивалът е подготвил творчески работилници, разговор на тема „Деца/Възрастни/Деца“ с авторките Вера Асенова, Катя Антонова и Нуша Роянова и караоке с „Маргаритка“ – проектът на Виктория Терзийска, позната като Вики от „Мастило“, и Яна Липованска.

„Навикът да имаш книга в ръката си започва много преди и трябва да започва много преди да можеш да четеш“, обясни в „Артефир“ един от учредителите на фестивала – писателят Захари Карабашлиев. Той добави още, че трябва „да се прехвърли този мост – условно казано – център София и периферия Варна“.

„Аз много държа да направим нужното културата да спре да бъде толкова центростремителна, а да бъде навсякъде в населените места, където има хора, които четата, които мислят и мечтаят.“

Точно за тези хора „Варна Лит“ организира и среща с три познати женски пера в родната литература – Здравка Евтимова, Виктория Бешлийска и Мария Касимова-Моасе, които ще се опитат да поберат световете на книгите си в дискусията „Език/Свят/Език“. Водещ на събитието ще бъде Георги Тошев, който в един от фестивалните дни ще говори и за това как се разказват актьорите в книги.

В рамките на „Варна Лит“ 2021 миналото и бъдещето ще се срещнат в „сегато“, в което ще бъдат Захари Карабашлиев и Георги Господинов. На 2 юни, в един разговор на тема „Минало/Бъдеше/Минало“, модериран от журналиста Георги Милков, те ще общуват с публиката, ще си спомнят с нея, ще мечтаят и ще се потревожат, ако е необходимо, „защото иначе би означавало да сме нечувствителни“ към живота и всичко в него.

Тазгодишното издание на фестивала включва не само литературни, но и музикални и филмови изживявания, за които можете да прочете повече в сайта на „Варна Лит“. Той ще бъде открит на 1 юни с връчване на наградата „Позиция“ на писателя по сърце и лекар по призвание Людмил Станев.

А каква е позицията на самия фестивал, има ли време за мечтите и кои наричаме „Герои сега“ – чуйте от Захари Карабашлиев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50