Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Анелия Симеонова

Страдате ли от “короносомния“

Д-р Анелия Симеонова
Снимка: МБАЛ "Токуда"

Може ли да се говори за нарушения на съня вследствие на пандемията? Промяната на начина на живот отрази ли се сериозно на ритъма сън – бодърстване?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Анелия Симеонова, невролог от клиниката по Неврология и медицина на съня в “Токуда“:

“Мога да кажа, че през последните месеци потокът от пациенти, които имат нарушения на съня, се е увеличил. Това в частност е свързано и с по-лесния достъп, предвид Covid ситуацията, особено през последните две-три седмици, когато броят на заразените отчетливо спадна.

Но определено статистиката по отношение на дихателните нарушения, на пациентите с обструктивна сънна апнея, е приблизително еднакъв.

През последните месеци регистрираме повишаване на пациентите, свързани с безсъние, което се изразява със затруднено заспиване, удължено време на заспиване от лягането в леглото до настъпване на съня.

Чести пробуждания и в голяма степен според нас, а и в световен мащаб, данните са такива.

Даже през последните месеци се въведе едно понятие “коронасомния“, свързано действително с пандемичната обстановка в световен мащаб. И рефлектирането на тревожността и страховите изживявания върху ритъма сън и бодърстване.

Това са основните оплаквания поради една повишена тревожност. Напрежение, смяна на ежедневния ритъм.

Знаете, че голяма част от популацията остана в т.нар. "хоум офис" и дневният режим на голяма част от пациентите и по-намалената физическа активност, промяната в хранителния режим – всичко това рефлектира в голяма степен в нарушение на съня.

Чуйте интервюто от звуковия файл.

Снимките са предоставени от МБАЛ "Токуда Болница София"

Д-р Анелия Симеонова, невролог, специалист по медицина на съня. Завършила е медицина през 1998 г. в МУ - София. Има специалност "Обща медицина" от 2004 г., а през 2009 придобива втората си специалност "Неврология".

Специализирала е Нарушения на съня и бодърстването в Унгария, Електромиографска диагностика на нервната система. През 2010 г. придобива правоспособност по електромиографска диагностика на нервната система от МУ-София. Работила е в индивидуална практика като общопрактикуващ лекар.

В МБАЛ "Токуда Болница София" е от 01.09.2007 г. Професионалните ѝ интереси са в областта на лечението на мозъчен инсулт и медицината на съня.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39