Стара практика от времето на килийните училища са пясъчните сандъчета, на които децата са се учили да пишат.
Днес за тестването на най-скъпите и големи проекти за милиони евро се използва нещо подобно, но в съвсем друга вариант и на друго ниво.
Нарича се sandbox или пясъчник за иновативни решения. Какво представлява той и къде у нас има sandbox.
Къде се прилага тестването на големи иновативни проекти и как функционира?
Темата коментира в “Нашият ден“ зам.-кметът Генчо Керезов.
“Пясъчникът“ за иновативни решения залегна и стартира своето приложение като част от плана за действие по изпълнението на Стратегията за дигитална трансформация на София.
Цялата стратегия въобще и начинът, по който стигнахме до този план за действие, беше на база на редица европейски проекти, по който столицата участва. Всъщност цялото направление “Дигитализации, иновации и икономическо развитие“ се роди именно като резултати и препоръка от един такъв проект."
Пясъчникът се роди като идея в редица дискусии, които имахме с Европейската инвестиционна банка
"Съветваха ни да структурираме методология за всички наши проекти. Реших, че задължително трябва да вкараме този “пясъчник“ в цялостния план за действие.
Фактически отворихме вратата на Startup екосистемата да влезе в общината и млади, иновативни компании, които работят бързо и динамично на този Startup принцип да могат да дават идеи и да предоставят решения за градската среда, които да я подобряват. Които да са тестови, пилотни, с минимален финансов риск за общината, но да можем да тестваме и валидираме технологии.
Когато валидираме тази технология, можем да видим какви са резултатите от нея.
Можем да си представим sandbox като една методологична рамка. Всъщност ние сме отворили вратата за компаниите и входът е чрез директен контакт с нас."
Кой и как подкрепя стартиращите фирми?
Темата коментира в “Нашият ден“ Натанаил Стефанов, зам.-председател на “София Тех Парк”.
Методът изобщо не е нов. В цял свят има такава среда, в която иноваторите могат спокойно да тестват или да изпробват своите идеи.
Това, което сме направили в “София Тех Парк”, макар и да не се нарича официално “пясъчник“ има за цел да подкрепя хората и технологичните проекти, които искат да се комерсиализират.
Да им дава необходимата подкрепа от гледна точка на знания, контакти и среда, така че те да могат да ревизират своите идеи.
Снимки: Pixabay, www.sofia.bg, https.sofiatech.bg
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg