Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са посланията на младите в разкази от 10 изречения

Снимка: Фондация „Шанс за децата и природата на България“

Да напишеш „Разказ в 10 изречения“, това предизвикателство отправят от фондация „Шанс за децата и природата на България“ в седмото издание на Националния си литературен конкурс. Поводът за специалното издание на конкурса е 10-годишния юбилей на фондацията, а в конкурсната надпревара тази година се включват повече от 220 млади българи от цял свят. 

Най-добрите 103 творби са отличени от петчленно жури, включващо известни писатели, журналисти и литературни критици, и вече са издадени в книга-сборник „Разказ в 10 изречения“, която представя творчеството на младите писатели. Девизът на конкурса: „И децата покоряват върхове, покажи, че можеш“ отговаря и на мотивацията на участниците заяви в ефира на Радио София Лилиана Славова.

„Хората винаги ще имат нужда да разказват истории, а най-добрите разказвачи са майсторите на късите форми. А в 10 изречения може да се побере цяла една Вселена. Темите, които вълнуват младите хора, са нестандартни, завладяващи, вълнуващи и често ни остават без дъх, минало и настояще се сливат, а мечтаното бъдеще е доста по-различно от несъвършеното сега, в което живеем. От книгата разбираме, че думите превърнати в изреченията, а изреченията в разкази, имат много голяма сила, както да ни разсмеят, така и да ни трогнат до сълзи. С провокацията в темата искахме да докажем, че в литературата няма граници. Тенденцията на конкурса е, че с всяка измината година творбите, които получаваме, са все по-завършени и все по на високо ниво. Най-ценното е непринуденото по-детски повествование, децата се справиха повече от отлично със задачата, най-впечатлени бяхме от това, че младите пишат като хора, които са преживели много, това със сигурност са разкази от умели творци, които умеят да докосват читателите.“

Повече за конкурса, новата книга-сборник „Разказ в 10 изречения“, за посланията на младите и кампанията „Зелено четене“, чуйте в разговора с Лилиана Славова, председател на фондация „Шанс за децата и природата на България“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10