Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още щрихи към някои корупционни процеси у нас

След като шестима български граждани и техните фирми бяха санкционирани от Съединените щати за евентуално участие в корупционни схеми – дали и Европа взима отношение към тях? Изнесеното от щатската администрация и позоваването ѝ на закона „Магнитски“ не е голяма новина за България. Години наред се говореше за тези проблеми, години наред неправителствени организации и политически лица – се занимаваха с корупционните процеси у нас. 

Трябваше ли да бъдат казани ясно от други хора, за да стане сензация в България? Според изпълнителния директор на българския клон на организацията „Трансперънси интернешънъл“ „Прозрачност без граници“ Калин Славов за съжаление България се нарежда в редичката на т.нар. „проблемни държави“.

Трябваше ли обаче Европа да вземе по-сериозно проблема с корупцията в нашата страна, вън и независимо от многото доклади и на Европейската комисия, в които се правеха забележки за съдебната система у нас. Може би Европа трябваше да вземе по-категорични мерки за някои проблеми в България, още преди последните събития и доста време преди да се създаде мониторинговата група от евродепутати, които ще дойдат у нас през есента. Може би това е някакво решение „постфактум“, смята евродепутатът от БСП – ПЕС Петър Витанов.

Чуйте репортажа от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Лъжата

В това издание на подкаста "Импулсът в мен" говорим за лъжат! Присъства ли тя в нашето ежедневие, кога ползваме лъжи, можем ли да живеем без тях и как се справяме със сложните ситуации, до които стигаме, след като излъжем? Чуйте!

публикувано на 17.03.25 в 13:13
Проф. Момчил Методиев, Ана-Мария Кръстева и Роман Стоянов

Ролята на БПЦ при спасяването на българските евреи

Ако не помним миналото и не си взимаме поуките от него, има опасност то да се повтори. Като   насочвам темата към съдбата на българските евреи по времето на Холокоста, си давам сметка колко болезнено труден и противоречив може да е разказът за онази епоха. Защото няма как да се избегне въпросът защо евреите в пределите на Царство България (около 50..

обновено на 17.03.25 в 12:29
Илюстративна снимка

Интерактивно обучение: Учители се запознават с обработката на сателитни данни

"Голямото предизвикателство при поява и предотвратяване на бедствия" е част от инициатива на ЕС, свързана с програмата "Коперник" за ученици. Събитието, отворено за ученици и учители, ще се проведе на 19 март в Интер Експо Център. По време на него екип на Института за космически изследвания и технологии към БАН ще проведе обучение за учители, свързано..

обновено на 17.03.25 в 10:45
Арх. Петър Диков

Арх. Петър Диков: Развитието на града не е администриране, а перспектива

За историята на Съюза на архитектите в България (САБ) и предизвикателствата пред съвременните архитекти разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на САБ по повод 60 години от основаването на съюза. Българското техническо дружество, създадено през 1885 година в Русе, е едно от първите професионални сдружения в България. През 1893..

публикувано на 17.03.25 в 10:35

Акцентите в предстоящото изложение "Световно образование 2025"

Дни преди откриването на изложението "Световно образование 2025" разговаряме с Николай Христанов от "Интеграл", организатори на изложението. Христанов запознава слушателите на "Нашият де"  с за тенденциите във висшето образование в чужбина, възможностите за кандидатстване и кариерните перспективи. На 22 март в гранд хотел "Милениум" ще..

публикувано на 17.03.25 в 09:50