Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години Висше училище по телекомуникации и пощи

90% от бакалаврите си намират работа

Висше училище по телекомуникации и пощи
Снимка: www.utp.bg

Висшето училище по телекомуникации и пощи отбелязва 140 години от създаването си – какви са предизвикателствата за преподаватели и студенти днес? То е основано е с указ на Княз Александър I на 31 декември в далечната 1881 г.

Как още във 2-ри курс можеш да имаш желаната работа по специалността, която си избрал да учиш?

Темата коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Никола Ранчев. Той води магистърски програми във Висшето училище по телекомуникации и пощи. Преподава – “Изкуствен интелект“, “Програмиране“, “Компютърни комуникации“.

Има ли интерес към тези специалности?

"Според мен има интерес. Тези данни не са мои, от ръководството на Висшето училище са, 90% от студентите, които завършват бакалавърски степени при нас, си намират работа.

Също така някъде около 90% също от магистрите работят по специалността в момента. По време на тяхното обучение."

Висше училище по телекомуникации и пощи

Как бизнесът влиза в университета

"Даже в момента голям комуникационен оператор изработва две лаборатории във Висшето училище, т.е. има достатъчно добра възможност в двете посоки – откъм осигуряване на материално техническата база и другото нещо е относно преподавателите – много от нашите преподаватели са хора от бизнеса, които реално работят и в бизнеса, и във висшето образование."

Разработването на програми за електронни здравни карти – защо България се развива с толкова бавни темпове

"Основният проблем е в това, че няма проект. Ако вземем примера сега с електронните рецепти, ако някой ми покаже проект, по който се работи, бих го черпил дълго.

Лично при моите 40 години в 20 бизнеса, когато става въпрос за държавни проекти, не съм видял да има някакъв проект, в който всичко това да е разписано. Има някаква анархия и хаос.

Основният проблем е, че трябва да има електронна идентификация, с това да се започне. За всеки един гражданин в България. Това ще улесни изборите и каквото си помислите.

Ако всеки от нас има някакъв електронен подпис, това би довело до добавяне на тези услуги."

Какво съветва студентите

"Проблемът според мен е, че все още мотивацията не е на достатъчно високо ниво. Стремя се всеки един от студентите ми да прави нещо – да му възложа някаква дребна задача и да видя как ще я реализира."

Чуйте Никола Ранчев в звуковия файл.

Снимки: www.utp.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08