Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енциклопедия бюрократика. Епизод 2: Хляб, зрелища и корупция

Снимка: Rawpixel

Дали корупцията и злоупотребите с власт са белег за упадъка на Римската империя, или са били част от нейния modus vivendi във всеки етап от съществуването ѝ било като република, принципат или доминат. 

Надниквайки в богатата история на Рим, не бива да се изсушаваме да мерим с днешен аршин, т.е. да преценяваме ефективността на дадена система, в случая административната, от днешна гледна точка. Въпреки това примерите за корупция и злоупотребите с власт изглеждат напълно актуални и непроменени повече от 2 хил. години.

Кога корупционните практики минават за морално непростими и кога – не, какво се случва с налагането на Pax Romana и има ли все пак светли примери на неподкупни служители?

„Няма епизод в историята, в който римляните да не са били покварени, или ако има такъв, той е заровен в някакво дълбоко минало, толкова дълбоко, че е минало и за самите тях.

Така или иначе основната ценност на Рим е да се печелят пари, а не да си добър човек. Все пак има някакви „объркани хора“, които предпочитат да са мъже на честта и достойнството. Но историята на Рим е тоталната история на капитализма. Не в днешния му смисъл. Римският капитализъм е римският пример за способността на човека да печели пари. Това е основното и водещото за римския манталитет – да печелиш. Срамно е да не развиваш собствен бизнес.

Лесните начини за печелене на пари римляните не са смятали за достойни. Това са бизнесмени от много висока класа. Хора с невероятен нюх кой бизнес ще бъде огромен бизнес и ще им донесе огромни печалби. Те са били много по-богати от най-богатите съвременни европейци, изключваме тук олигарсите.

Това е движещото за Рим – никакви права на човека или свободи. Свободата се изразява в това да не ти се пречи да увеличаваш имуществото си“ – казва д-р Марта Методиева, наш водач из прелюбопитната история на Рим.

Марта Методиева е автор, преводач и редактор, преподавател по латински и римска литература в НБУ, НГДЕК и Софийския университет, доктор по Теория и история на културата към Институт за балканистика с Център по тракология към Българската академия на науките.

В епизода са използвани книгите: „История на частния живот в Римската империя“ на Пол Вейн, „Светът на късната античност“ на Питър Браун, Imperium на Алберто Анджела и звук от подкаста A History Of The World In 100 Objects на Би Би Си с водещ Нийл Макгрегър.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00