11 юни е. Ден, който със сигурност слага край на един дълъг и странен период за Европейските футболни първенства. Европа пак ще брои, но без да навлиза в статистиката на пандемията. В следващия месец тя ще отчита само красиви попадения на световни терени. UEFA EURO 2020 започва с двубоя Турция – Италия, който ще постави началото на най-очакваното емоционално пътуване в света на спорта. Мирослав Арабаджиев е едно лицата, които ще водят зрителите през цялото това време.
Младият спортен журналист е част от екипа на NOVA от 2015 година. Първите си мачове обаче коментира още в детска възраст. В тях човекът-футбол е по-големият му брат, а теренът – компютърните игри. Още оттогава развива интуицията си към играта и начина, по който да говори за нея. През последните шест години прави именно това – говори за спорта като за любим човек, но не забравя и основната си задача – да бъде максимално коректен и обективен в изказванията си и да предава информацията на хората по възможно най-достъпния и интересен начин.
За Мирослав професията на спортния журналист е един мост към щастието, най-вече в личен план. Всеки ден на телевизионния екран – било то като водещ, коментатор или репортер – той изживява мечтата си. Както и отговорността към нея. Напълно съзнава, че спортната журналистика има тежката задача да бъде медиатор между спорта и начина, по който хората го възприемат, а самият той като журналист формира отношението и нагласите към него. Диктува настроението и усещанията на зрителите.
Затова и подготовката му никога не спира, както и възможностите да черпи от опита на другите. Вярва, че вмъкването на точните фрази в правилния момент е майсторството в професията, както и намирането на баланса между овладяването на личните спортни страсти и предаването им на хората, които гледат и се вълнуват от играта, каквато и да е тя. Изгражда подхода си към спорта и спортистите с всеки подготвен материал. Не се притеснява и да признае, че родният ни спорт има накъде още да се развива и гледа на него и като на едно отражение на случващото се в държавата ни и цялата тази несигурност, от която се ръководи тя.
Освен познато телевизионно лице Мирослав е и едно лицата на „Младите в журналистиката“ – авторската рубриката на „Мрежата“.
Чуйте още от него за тънкостите на професията, емоциите, с които го дарява тя, и любовта му към тима на Португалия в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg