Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите в журналистиката: Мирослав Арабаджиев

Мирослав Арабаджиев
Снимка: личен архив

11 юни е. Ден, който със сигурност слага край на един дълъг и странен период за Европейските футболни първенства. Европа пак ще брои, но без да навлиза в статистиката на пандемията. В следващия месец тя ще отчита само красиви попадения на световни терени. UEFA EURO 2020 започва с двубоя Турция – Италия, който ще постави началото на най-очакваното емоционално пътуване в света на спорта. Мирослав Арабаджиев е едно лицата, които ще водят зрителите през цялото това време.

Младият спортен журналист е част от екипа на NOVA от 2015 година. Първите си мачове обаче коментира още в детска възраст. В тях човекът-футбол е по-големият му брат, а теренът – компютърните игри. Още оттогава развива интуицията си към играта и начина, по който да говори за нея. През последните шест години прави именно това – говори за спорта като за любим човек, но не забравя и основната си задача – да бъде максимално коректен и обективен в изказванията си и да предава информацията на хората по възможно най-достъпния и интересен начин.

За Мирослав професията на спортния журналист е един мост към щастието, най-вече в личен план. Всеки ден на телевизионния екран – било то като водещ, коментатор или репортер – той изживява мечтата си. Както и отговорността към нея. Напълно съзнава, че спортната журналистика има тежката задача да бъде медиатор между спорта и начина, по който хората го възприемат, а самият той като журналист формира отношението и нагласите към него. Диктува настроението и усещанията на зрителите. 

Затова и подготовката му никога не спира, както и възможностите да черпи от опита на другите. Вярва, че вмъкването на точните фрази в правилния момент е майсторството в професията, както и намирането на баланса между овладяването на личните спортни страсти и предаването им на хората, които гледат и се вълнуват от играта, каквато и да е тя. Изгражда подхода си към спорта и спортистите с всеки подготвен материал. Не се притеснява и да признае, че родният ни спорт има накъде още да се развива и гледа на него и като на едно отражение на случващото се в държавата ни и цялата тази несигурност, от която се ръководи тя.

Освен познато телевизионно лице Мирослав е и едно лицата на „Младите в журналистиката“ – авторската рубриката на „Мрежата“. 

Чуйте още от него за тънкостите на професията, емоциите, с които го дарява тя, и любовта му към тима на Португалия в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21