Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гостуване на филхармония „Пионер“ във Виена

Снимка: @WiederinWien

През ноември ще се състои дългоочакваният концерт на филхармония „Пионер“ в австрийската столица. Проектът „Отново във Виена“ вече е на финалната права. Беше отворена сметка за финансиране на проекта. Д-р Александър Александров заяви, че парите вече са събрани и остават някои допълнителни уточнения. Така на 16 ноември в залата на Виенските момчета по покана на сдружение „Културен следобед" и на 17 ноември в Миноритенкирхе от 19 часа ще бъдат двата концерта, като за втория входът е свободен. Готов е и плакатът.

Предстои да бъде издадена пощенска марка, която ще бъде тържествено верифицирана в централата на австрийските пощи. На малкото тържество Леонард Лееб ще изсвири на тромпет „Химн на пощите“. Ще има и специално вино, разбира се със специален етикет за събитието. Поканен е проф. Любей, който ще направи запис на двата концерта и ще подготви издаването на компакт диск. Гостите ще бъдат специално обгрижени от различни виенски фирми, що се отнася до осигуряване на храната им.

Интересна е идеята по време на паузите на концертите да се излъчват съвременни анимационни филма, за което се водят разговори с международния фестивал за анимация във Варна.

Програмата на оркестъра, изпълнена през 1959 година във Виена - Музикферайн.
Освен концертите младите музиканти от състава ще вземат участие във „Виенски музикален семинар“ организиран със съдействието на Виенския университет за музика и сценични изкуства в зала „Йозеф Хайдн“ на тема „От барока до модерното“.

В концерта на 17 ноември ще участва петнадесет членен състав на оркестър от „Лаборатория за таланти“. През лятото децата от този състав ще бъдат на лагер в Кранево, като се предвижда там да репетират заедно с оркестъра на БНР. Ще бъде включено и изпълнение на „Що ми е мило и драго“ от Петко Стайнов, което ще направи ансамбъл „Ортодокс“, за да бъде отбелязана 125-годишнината на акад. Петко Стайнов. В програмата на концерта е включена още негова музика.

В звуковия файл чуйте разказа на д-р Александър Александров – основател на сдружение „Лилавия лебед“.

Снимките са предоставени от д-р Александър Александров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско турне с "Аларма Пънк Джаз" и heavenphetamine

В края на тази и началото на следващата седмица концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" ще представи с три концерта японското краут-рок/психеделик/пост-пънк дуо heavenphetamine за първи път в България. Градовете са Пловдив – в Bee Bop Café на 23 юни (в емблематичната вече поредица пловдивска на "Аларма" "Неделя..

публикувано на 19.06.24 в 21:44

Епохата Константин Илиев

Той е творец, чието присъствие на музикалния ни небосклон през втората половина на XX век е определяно като поява на метеор, като изключително явление, като епоха. И това признание идва не само от почитателите, приятелите и съмишлениците, но и от онези, които влизат в открита колизия с него, независимо дали тя е на естетическа или..

публикувано на 18.06.24 в 09:36

Помните ли певеца Атанас Панайотов?

През месец април предаването "Портрети" представи творческата история на певеца Атанас Панайотов– един от популярните изпълнители на песни от Шуменско от втората половина на миналия век, концертирал с певци като Мита Стойчева, Борис Машалов, Йовчо Караиванов, Соня Кънчева и много други. Атанас Панайотов е роден е в с. Янково, област Шумен през..

публикувано на 17.06.24 в 12:41

Китарният ас Ингви Малмстийн отново у нас

Бах. Антонио Вивалди. Джими Хендрикс. Пражката филхармония. И Чешката – с хор. "Фендер Стратокастър". Ферари. Ейприл. Пловдив, 2024 година. Пръстът на Съдбата е свързал по невероятен начин тези хора, места, събития, за да ни срещне на живо с китарния Бог, написал със златни букви Библията на неокласическия хеви метъл. Повелителят на струната нарича..

публикувано на 17.06.24 в 12:01

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20