Знаем ли всичко за атеросклерозата? Можем ли да влияем върху някои от факторите, които я причиняват?
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Лъчезар Гроздински, председател на Националното дружество по ангиология и флебология. Председател на Комисията по ултразвукова съдова диагностика и член на управителните съвети на Българското дружество по ендоваскуларна терапия.
“Атеросклерозата представлява обикновено хронично прогресиращо заболяване, което протича понякога на кризи. Засяга като цяло всички съдове на организма.
Развива се в по-късна възраст. Има определени рискови фактори, които могат да способстват за развитието на заболяването. Ние познаваме само част от механизмите за развитие на атеросклерозата без да знаем цялата истина.
Атеросклерозата е водеща причина за смърт в индустриално развитите страни. Тя причинява стеснение на артериалните съдове, които хранят вътрешните органи. И когато засегне сърдечна артерия, причинява инфаркт при нейното запушване.
При запушване на мозъчна артерия причинява инсулти.
При запушване на периферна артерия причинява съдова периферна гангрена на крайниците или може да причини инфаркт на вътрешни органи."
Можем ли да се предпазим
"Превенция има до известна степен. Да се опитаме да редуцираме рисковите фактори. Не можем да премахнем генетичния фактор.
Но фактори като артериална хипертония, като повишен холестерол, захарен диабет, тютюнопушене и хроничен стрес, можем или да лекуваме с медикаменти, или да променим нашия начин на живот."
Чуйте Лъчезар Гроздински в звуковия файл.
Снимки: личен архив, pixabay
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg