Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соаре с Багряна пренася публиката в културния елит на 20-те

Снимка: projectlab.bg

Класическа музика, но и стари градски песни, преводи и произведения от писатели и поети, които придават европейски дух на стара София и нейните културни кътчета, изпълнение с много радост и танци, и споменът за една гранд-дама, която озарява този пейзаж с изумителния си, зрял и завладяващ до съвършенство поетичен талант. В тази атмосфера, досущ като от началото на XX век, Искра Ангелова ще потопи публиката тази вечер (17 юни) от 19 часа в онази потайна част на столицата, която не спира да напомня за виенските си архитекти и техните внушителни сгради, ще звучи поезията на Елисавета Багряна.

В новото и модерно лофт пространство за изкуство и срещи Project Lab, което се е приютило в близост до Лъвов мост, домакинята и нейните гостенки – актрисите Жорета Николова и Снежина Петрова, ще четат Багряна, както не е била четена досега. Може би само в първото издание на представлението „Соаре с Багряна“. В него и сега голямата поетеса ще бъде разказана със стихове, музика и откъси от нейни писма и дневници.

30 години след смъртта на гранд дамата на българската поезия в нейна чест ще свири и един квартет, който непрекъснато сменя името си, но не и състава си – Цветелина Найденова, Венелин Пиперов, Явор Гайдов и Джереми Мартин. Последният е англичанин, който живее във врачанско село, свири в Духовия оркестър на Враца и с голямо желание се впуска в това пътуване във времето.

Соарето е именно това – пренасяне в друга епоха. Всеки, който стане част от поетично-музикалното четене тази вечер, е предизвикан да се пренесе в 20-те години на миналия век. Това включва и дрехите, с които ще бъде облечен – немного високи кожени обувки с каишка, за да танцува с тях чарлстон, скъсени рокли, които често са с разголени деколтета, перли, двайсетарски костюми и прически с лимби или свободно бухнали коси. Включва и паролата, с която ще бъде посрещнат. Тя е за тайната среща на публиката – точно на Лъвов мост, с начален час 18.30 и с отговор на въпроса „Защо лъвовете са без езици?“.

Причината за соарето е, че хората имат нужда да слушат Багряна, смята Искра Ангелова:

„Тя е била номинирана два пъти за „Нобел“, тя е наистина гигантска. Тя е нашата Емили Дикинсън, нашата Силвия Плат. Тя е огромно, огромно перо.“

Още за соарето, в което участие, макар и от дистанция, ще вземат и съвременните ни поетеси Мария Донева и Камелия Кондова, за недооценената Багряна, цензурата и страха от поетите – чуйте от Искра Ангелова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40