Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соаре с Багряна пренася публиката в културния елит на 20-те

Снимка: projectlab.bg

Класическа музика, но и стари градски песни, преводи и произведения от писатели и поети, които придават европейски дух на стара София и нейните културни кътчета, изпълнение с много радост и танци, и споменът за една гранд-дама, която озарява този пейзаж с изумителния си, зрял и завладяващ до съвършенство поетичен талант. В тази атмосфера, досущ като от началото на XX век, Искра Ангелова ще потопи публиката тази вечер (17 юни) от 19 часа в онази потайна част на столицата, която не спира да напомня за виенските си архитекти и техните внушителни сгради, ще звучи поезията на Елисавета Багряна.

В новото и модерно лофт пространство за изкуство и срещи Project Lab, което се е приютило в близост до Лъвов мост, домакинята и нейните гостенки – актрисите Жорета Николова и Снежина Петрова, ще четат Багряна, както не е била четена досега. Може би само в първото издание на представлението „Соаре с Багряна“. В него и сега голямата поетеса ще бъде разказана със стихове, музика и откъси от нейни писма и дневници.

30 години след смъртта на гранд дамата на българската поезия в нейна чест ще свири и един квартет, който непрекъснато сменя името си, но не и състава си – Цветелина Найденова, Венелин Пиперов, Явор Гайдов и Джереми Мартин. Последният е англичанин, който живее във врачанско село, свири в Духовия оркестър на Враца и с голямо желание се впуска в това пътуване във времето.

Соарето е именно това – пренасяне в друга епоха. Всеки, който стане част от поетично-музикалното четене тази вечер, е предизвикан да се пренесе в 20-те години на миналия век. Това включва и дрехите, с които ще бъде облечен – немного високи кожени обувки с каишка, за да танцува с тях чарлстон, скъсени рокли, които често са с разголени деколтета, перли, двайсетарски костюми и прически с лимби или свободно бухнали коси. Включва и паролата, с която ще бъде посрещнат. Тя е за тайната среща на публиката – точно на Лъвов мост, с начален час 18.30 и с отговор на въпроса „Защо лъвовете са без езици?“.

Причината за соарето е, че хората имат нужда да слушат Багряна, смята Искра Ангелова:

„Тя е била номинирана два пъти за „Нобел“, тя е наистина гигантска. Тя е нашата Емили Дикинсън, нашата Силвия Плат. Тя е огромно, огромно перо.“

Още за соарето, в което участие, макар и от дистанция, ще вземат и съвременните ни поетеси Мария Донева и Камелия Кондова, за недооценената Багряна, цензурата и страха от поетите – чуйте от Искра Ангелова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07