Какви са очакванията към летния туристически сезон? Ваксинации, сертификати... къде да почиваме, какво да изберем – в чужбина или у нас?
Темата коментира в “Нашият ден“ Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма:
“Очакванията за летния сезон са много интензивни пътувания на българи в България, което наблюдаваме от началото на годината. От началото на месец май видяхме, че само за първата десетдневка излязоха 485 хил. превозни средства. Така че ние надхвърлихме милион пътувания в България още в началото на май.
Виждайки уикендите, сега как са доста натоварени с доста големи задръствания, опашката в неделя пред Стара Загора достигна 10 километра. Месеците юли и август ще бъдат доста интензивни и ще имаме голямо движение по магистралите.
Туризмът не е само Черноморието. Планините са толкова натоварени в последните години, особено миналата. Хижите и зеленината привлякоха хората. И там има много интензивни пътувания. Къщите за гости са максимално пълни. По същия начин е и със спа хотелите – и те са пълни. Ако сега се провери за този уикенд – няма места и няма и за следващия.
Като цяло можем да разглеждаме туризма в три направления. Едното е устойчивият туризъм – къщите за гости, малките семейни хотели.
И на устойчив туризъм в другия му край – индустриализиран туризъм, който разчита на чартърни пътувания. Не се занимава с българските туристи, защото това са големи хотелски комплекси, изградени главно по Черноморието и те разчитат на международен туризъм. Големите туроператори, които се занимават с чартърните полети, искат пълни самолети – не могат да работят на 50%, под 75% заетост те вече губят. Губят грамадните хотели, а малките демонстрират устойчивост на туризма."
Обвързването с ваксинирането
Националният борд по туризъм настоя държавата да се засили рекламната кампания и да въведе стимули за ваксинация в страната. Положителна стъпка ли е това?
"Не е положителна стъпка! Да кажеш, че ваксинирането в България е катастрофа, е абсолютно невярно, неточно и некоректно. Второ, да кажеш, че ще даваш по 50 лв., демотивира тези, които са се засилили да се ваксинират сега. Нека всеки да си знае неговата работа. Работата на Борда и съответно Конфедерацията на българската туристическа индустрия беше това, което казахме и на министър Стела Балтова при срещата в понеделник – Да се промени Наредба №7 на министъра на финансите и министъра на труда и социалната политика и в тази наредба, която е за ваучерите за храна, да се добавят и ваучери за почивка – същите ваучери да се използват и за почивка.
Министърът на туризма се съгласи и заедно с министъра на транспорта ще предложат в правителството хората, които имат вече имат в джоба си ваучери за храна, ако пожелаят, да ги използват за почивка. А в бъдеще следващото правителство да увеличи размера на тези 350 млн. лв., заделени в момента за тези ваучери, да има целия механизъм за тяхното разпространение и за почивка. Това е нещо, което туризмът от много време търсеше."
За дискриминацията при ваксинацията, за доводите на разума и за още проблеми, възникващи в пандемичната обстановка пред туризма, за обществените отражения – можете да чуете Румен Драганов от звуковия файл.
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg