Ако и днес габровци удивляват с находчивост и размах в общополезните и повдигащи духа дейности, то не е случайно. Това е град с традиции в предприемачеството, образованието и културата. Тъкмо в Габрово през 1835 г. с дарения на родолюбивите и заможни габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и други, е открито първото българско светско училище по модела Бел-Ланкастър. Още под османска власт, през 1872 г., училището прераства в гимназия – първата пълна гимназия по българските земи, която от 1889 г. носи името на благодетеля Васил Априлов.
Днес в една от сградите на Националната „Априловска гимназия“ се помещава Националният музей на образованието. Съседството е благоприятно и за музея, и за учениците, които винаги могат да открият нещо ново или да получат помощ от уредниците, разказва директорката на музея Любка Тинчева.
Неотдавна в залите на музеяполучиха наградите си учениците, отличени в третия общински конкурс „Габровските училища – история, патрони, дарители“, създаден по идея и с финансовата подкрепа на д-р Елена Сърбинова, потомка на Рашеевия род.
По време на майските празници в Габрово музеят се включи в Нощта на музеите с богата и оригинална програма със загадки, възстановки и игри за посетители от всички възрасти. В едно от забавните предизвикателства габровци са поканени да изобразят чрез карикатура ситуации от дистанционното обучение, а произведенията ще бъдат показани в Европейската нощ на музеите на 3 юли. Сред особено интересните експозиции е сбирката от учебни уреди и апарати по физика, която е изложена за показ и демонстрации благодарение на проекта „Физика в музея с Нютон и Тео“. Някои от уредите са запазени от първия у нас кабинет по физика, открит в Габровската гимназия през 1872 г. Още за музея и за духа на габровци чуйте в звуковия файл.
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg