Галерия „Стубел“ представя самостоятелната изложба на един наистина знаков художник за нашата съвременна живопис – Веселин Начев, като експозицията има заглавие: „Бях там“. Защо „Бях там“ – заглавието обобщава темите, включващи конкретни лични негови впечатления, преживявания и спомени. Но те са една реалност, в която художникът навлиза под повърхността, като опит да се забави времето, да се пробие реалността и се отиде отвъд нея…
Заглавията на картините ни отвеждат към местата, които са оставили следа в неговите преживявания, които са и реални и абстрактни – а те са „Моят завой“, „Момичета край брега“, „Паркинг“, „И аз бях там“, „Зима“, „Двор“, „Отдавна“, „Почакай ме“, „Какво да правя с теб“ и др.
Затова естествено Веселин Начев е бил поканен да участва преди години в проекти като „Спорът за реалността“ или в „Мащаби в социалното“, а през 2019 година той бе удостоен с националната награда за живопис „Захарий Зограф“.
Веселин Начев е лаконичен в разказа си за живописта в изложбата „Бях там“, но неговите думи допълват с обобщението на Елица Терзиева за изкуството му като цяло – чуйте в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg