Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

д-р Чавдар Ботев
Снимка: БНР

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда и 800 милиона ваксини срещу Covid." Това споделя в ефира на предаването "Следобед за любопитните" д-р Чавдар Ботев.

В Западна Европа най-големият проблем след Covid е спайк протеинът (Spike protein). Половината от спайк протеина е от вируса, който минава през нас и другата част – от ваксини.  Какво представлява спайк протеинът? Това е един шип, който притежава вируса и на практика в него се намират онези части, които образуват – имунитет или антитела. Чрез него се прониква в клетката. Страшното е, че при неговото проникване в кръвта, без значение от неговия произход, се образува една структура и често той навлиза в митохондриите (универсален клетъчен органел, срещан в почти всички еукариотни клетки) и намалява тяхното функциониране.

"В момента учени и лекари от цял свят работят по този проблем. Оказа се, че този спайк протеин се явява нещо като бактериофаг и избива най-полезните бактерии в храносмилателната ни система. Оттам и множеството нови заболявания, като се започне от онкологични, автоимунни или всички тези заболявания се усложняват. В България разполагаме с цялата информация какво да се прави и да помогнем на много болни, дори и в последния стадий, където са дегенеративните заболявания, защото там се прилага лечение със стволови клетки. Една пълна кръвна картина ни дава на нас, лекарите, представа за състоянието на съдовете в тялото на болните и оттам може да се пристъпи към реално лечение.

По мои данни около 600 хиляди души в България са болни от постковид синдром, но това са хора с тежки проблеми, а има много други, които по-леко прекарват всичко. Първият типичен за постковид състояние симптом е, че не ви идва наум правилната дума, второто това е една хронична умора, наблюдава се нарушение на вегетативната нервна система – примерно силно сърцебиене, паник атаки и дори мисли за самоубийство. РНК технологията е може би най-напредничавата, тъй като се използва и при производството на по-съвременни и полезни за хората ваксини. Коронавирусът прониква в клетките на човешкия организъм, а оттам и в органите.

Нещата наистина са много сложни и за това все по-често наблюдаваме отключване на различни заболявания, в това число и автоимунни такива, което е в резултат на увредените съдове и тяхното запушване. Най-често страдат органите в човешкото тяло, които имат най-малки кръвоносни съдове – мозъкът – и за това говорим, че симптоматиката е неврологична.

Самият спайк протеин отива в тъканите и остава там до половин година, а в кръвта остава много години. Най-простото нещо, което можем да направим, е да изследваме антителата. В момента голяма част от хората имат много антитела и това спомага на организма да дава имунен отговор. Всичко това обърна и имунитета на хората и сега вече наблюдаваме по-често боледуване."

Съветът на лекаря е при всяко боледуване да правим Covid тестове и да изследваме антителата в кръвта си. В България са най-ценните лактобацили и пробиотици, имаме знанията и възможностите да лекуваме постковид синдрома, категоричен е д-р Чавдар Ботев.

Д-р Чавдар Ботев е специалист по вътрешни болести и клиничен хематолог в София с над 30 години медицински опит. Професионалните му интереси обхващат широк спектър от съвременни терапевтични подходи от стволови клетки и тромбоцитни продукти за заместителна терапия и регенеративна медицина до плазмафереза и фотофереза при хематологични и автоимунни заболявания, автоложни тъканни лепила, микробиотична терапия и имунотерапия на онкологични заболявания. Разработва и прилага лечение и рехабилитация на пациенти с постковид синдром.

Цялото интервю на Ани Костова с д-р Чавдар Ботев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05