Театрална инсталация – така сценографът Борис Далчев определя “Експонати” – един пърформанс, който съчетава в едно визуални елементи, наратив и актьорска игра. Инсталацията е поставена на открито в градина “Кристал” в столицата, участниците са затворени в кутии и разказват различни човешки истории. Това е нова артистична форма, с която VOX POPULI реагира на COVID рестрикциите, които наложиха дистанция в театралните пространства и за момент поставиха под съмнение бъдещето на присъствените изкуства.
Историите, които актьорите разказват, са на реални хора, които екипът предварително е записал. Реквизитите във всяка кабина също са индивидуално подбрани, така че да паснат на всеки един “експонат”. Актьорите са разположени в самостоятелни кабини, подобно на музейни експонати и създават театър на 1м2. На толкова може да ги приближи и зрителят.
Режисьор на спектакъла е Неда Соколовска, а в актьорския състав на инсталацията влизат Василия Дребова, Петко Каменов, Елена Кънева, Живко Гущеров, Георги Налджиев и Симеон Бончев. Сценограф е Борис Далчев, а помощник-сценограф е Невена Георгиева.
Сред различните експонати може да видим един мъж на колело, който следи за нередности и постоянно подава жалби в общината, може да видим и жена, която продава зеленчуци на пазара. Това са т.нар. „чешити“ – хора, които са може би добре познати и колоритни, но все по-отминаващи във времето.
Според Борис Далчев, когато театърът излиза на улицата, печели едно от най-ценните неща, а именно контакта с публиката. А този контакт наистина се случва. През градина “Кристал” минават всякакви хора, част от които реагират на историите.
Чуйте повече в звуковия файл."…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg