Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Експонати“ – проект за силата на човешкия дух

Театрална инсталация – така сценографът Борис Далчев определя “Експонати” – един пърформанс, който съчетава в едно визуални елементи, наратив и актьорска игра. Инсталацията е поставена на открито в градина “Кристал” в столицата, участниците са затворени в кутии и разказват различни човешки истории. Това е нова артистична форма, с която VOX POPULI реагира на COVID рестрикциите, които наложиха дистанция в театралните пространства и за момент поставиха под съмнение бъдещето на присъствените изкуства.

Историите, които актьорите разказват, са на реални хора, които екипът предварително е записал. Реквизитите във всяка кабина също са индивидуално подбрани, така че да паснат на всеки един “експонат”. Актьорите са разположени в самостоятелни кабини, подобно на музейни експонати и създават театър на 1м2. На толкова може да ги приближи и зрителят.

Режисьор на спектакъла е Неда Соколовска, а в актьорския състав на инсталацията влизат Василия Дребова, Петко Каменов, Елена Кънева, Живко Гущеров, Георги Налджиев и Симеон Бончев. Сценограф е Борис Далчев, а помощник-сценограф е Невена Георгиева.

Сред различните експонати може да видим един мъж на колело, който следи за нередности и постоянно подава жалби в общината, може да видим и жена, която продава зеленчуци на пазара. Това са т.нар. „чешити“ – хора, които са може би добре познати и колоритни, но все по-отминаващи във времето.

Според Борис Далчев, когато театърът излиза на улицата, печели едно от най-ценните неща, а именно контакта с публиката. А този контакт наистина се случва. През градина “Кристал” минават всякакви хора, част от които реагират на историите.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41