Да преплетеш времето – бъдещето и миналото, да срещнеш няколко стила – джаз, фолклор, класическо музика, да импровизираш, експериментираш и интерактивираш и всичко това в голямото море на музиката – такава е провокацията, която отправя музикантът Димитър Горчаков с новия си албум „Бъдещо минало“. умее да прави умело преплитане между фолклор, джаз, класическа музика, а през годините се развива в различни експериментални и импровизационни проекти в сферата на музиката и театъра, и то из цяла Европа, Северна и Южна Америка и Скандинавските страни:
„Това са колекционирани емоции, които се опитвам да изразя чрез музиката, тя е авторска, чрез най-естествен и искрен подход. Опитвам се всеки тон да е нещо, което излиза от мен, цялото звучене е провокация за повод за размисъл. Стиловете се преплитат, използвам дори синтезаторни звуци, нещо по-електронно, за да има елемент от бъдещето. Музиката на бъдещето ще продължава да търси все по-нови изразни средства. Това ще е един безкраен процес, музиката ще бъде комбинация от технологии, и това което е било преди – фолклора, класическата музика.“
Димитър Горчаков работи в последната година и по проекти с перуанският перкусионист и композитор Пиеро Епифания, който вече 7 години живее в България и налага собствено и ново звучене на латино ритмите като ги преплита с нови стилове.
„Неговата музика е топла, жива, танцувална, има и голяма смесица от стилове – реге, джаз, диско. Има го рок елемента, психиеделичното звучене, ритмите са много интересни, когато си партнираме в проекти с него, ритмите от Южна Америка, които са типично от неговата култура, преплетени с други стилове на сцена са едно голямо предизвикателство за самите нас, които си партнираме с него като творци.“
Димитър Горчаков е джаз пианист, който през последните десетина години участва в редица проекти, свързани с импровизационен театър (Mалките неща, Unlock I), озвучаване на неми филми (Белгийски седмици в София - 2011 и 2012) музикален пърформънс (Ivo Dimchev Songs), музика на момента (StoryTailors), експериментални електронни проекти (Clavexperience, HIKU, Desy & Visual Madmen), традиционен джаз (6 поредни години участие на Mайсторския клас на Милчо Левиев, Blue Moon Quartet, Nat King Cole Tribute и др.) , народна музика и нова музика, стъпила на фолклорни основи (Untraditional Duo с Христина Белева и излезлия преди няколко седмици албум Places на Живко Василев).
За звученето на дебютния албум „Бъдещо минало“ и за официалната му концертна премиера, която предстои в сряда, 23 юни 2021 г. от 20 часа в пространство 108, чуйте интервюто с Димитър Горчаков.
Иван Иванов - Awaho е композитор, музикант и певец, добре познат от българската клубна сцена с участието си в групите Awake и Casual Threesome. Помним го и като финалист в осмото издание на телевизионния формат "Гласът на България", гледали сме го преди години в главната роля в мюзикъла "Исус Христос - суперзвезда" в Националния музикален театър.
Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg