Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Божествен аромат“ – по следите на древни загадки в земите на Странджа

Гергана Лаптева
Снимка: личен архив

Четиво, което вълнува, разкривайки тайните на древните земи, в които живеем – новият роман на Гергана Лаптева разказва за културното и природно богатство на Странджа планина и пренася читателя в мистичните земи на Странджа по следите на древни загадки. Романът е вдъхновен от действителни проучвания на археолози, исторически сведения и научни факти. Сюжетът е интересен – разказва и за съвременната действителност, наситена със задкулисни игри. Фабулата същевременно е романтична. Главните герои се впускат в увлекателно приключение по следите на загадки от древността.

„Божествен аромат“ е вторият роман на Гергана Лаптева след "Монетата".

Еньовден има специално значение във фабулата на романа, затова и премиерата на „Божествен аромат“ е точно в деня на този необикновен празник, и то в прекрасната Университетска ботаническа градина!

Авторката разказва повече в "Артефир" преди премиерата на книгата на 24 юни в Ботаническата градина на СУ „Св. Климент Охридски“:

Историята, героите, Странджа

"В романа по интересен и увлекателен начин читателят се потапя в свят, изпълнен с дълбоко пазени тайни, древни загадки и чисто човешки взаимоотношения. На фона на Странджа – най-мистичната от българските планини, съхранила в земите и в духовните си пространства наследството на няколко цивилизации и южното крайбрежие на Черно море, между Царево и Малко Търново, съдбите на главните герои се преплитат. Те се впускат в едно невероятно приключение по следите на древните племена, живели на Балканите, всеки търсещ своята истина, докато накрая разбират, че са открили любовта.

Странджа винаги ми е харесвала, аз обичам по-дивите места. Източната ѝ част, където достига бреговете на Черно море, е уникално красиво място. Освен много редки растителни видове, там са скрити и много археологически обекти, а и самите села са уникални... природни и исторически богатства. Романът ни отвежда в света на траките и преди това. Споменава се и една протописменост, която се предполага, че е възникнала именно на Балканите.

В романа се преплитат две сюжетни линии – историческа и житейска част. Майка ми работеше дълги години в Института по тракология и аз съм закърмена с историята. Четейки и подготвяйки се за романа, се върнах в каменно-медната епоха – IV хил. пр. н. е."

Чуйте в звуковия файл.

Снимки – изд. Егмонт и личен ФБ профил на Гергана Лаптева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Монетата: роман за трафика на ценни артефакти по истински събития

„Монетата“ е художествен дебют на Гергана Лаптева, вдъхновен от красотата и културно наследство на турския град Сиде, разположен на брега на Средиземно море. Романът разказва за трафика на ценни предмети, с които търгува подземният свят и търсенето на..

публикувано на 11.09.20 в 13:28
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св...

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство...

публикувано на 28.11.24 в 09:46