Четиво, което вълнува, разкривайки тайните на древните земи, в които живеем – новият роман на Гергана Лаптева разказва за културното и природно богатство на Странджа планина и пренася читателя в мистичните земи на Странджа по следите на древни загадки. Романът е вдъхновен от действителни проучвания на археолози, исторически сведения и научни факти. Сюжетът е интересен – разказва и за съвременната действителност, наситена със задкулисни игри. Фабулата същевременно е романтична. Главните герои се впускат в увлекателно приключение по следите на загадки от древността.
„Божествен аромат“ е вторият роман на Гергана Лаптева след "Монетата".
Еньовден има специално значение във фабулата на романа, затова и премиерата на „Божествен аромат“ е точно в деня на този необикновен празник, и то в прекрасната Университетска ботаническа градина!
Авторката разказва повече в "Артефир" преди премиерата на книгата на 24 юни в Ботаническата градина на СУ „Св. Климент Охридски“:
Историята, героите, Странджа
"В романа по интересен и увлекателен начин читателят се потапя в свят, изпълнен с дълбоко пазени тайни, древни загадки и чисто човешки взаимоотношения. На фона на Странджа – най-мистичната от българските планини, съхранила в земите и в духовните си пространства наследството на няколко цивилизации и южното крайбрежие на Черно море, между Царево и Малко Търново, съдбите на главните герои се преплитат. Те се впускат в едно невероятно приключение по следите на древните племена, живели на Балканите, всеки търсещ своята истина, докато накрая разбират, че са открили любовта.
Странджа винаги ми е харесвала, аз обичам по-дивите места. Източната ѝ част, където достига бреговете на Черно море, е уникално красиво място. Освен много редки растителни видове, там са скрити и много археологически обекти, а и самите села са уникални... природни и исторически богатства. Романът ни отвежда в света на траките и преди това. Споменава се и една протописменост, която се предполага, че е възникнала именно на Балканите.
В романа се преплитат две сюжетни линии – историческа и житейска част. Майка ми работеше дълги години в Института по тракология и аз съм закърмена с историята. Четейки и подготвяйки се за романа, се върнах в каменно-медната епоха – IV хил. пр. н. е."
Чуйте в звуковия файл.
„Монетата“ е художествен дебют на Гергана Лаптева, вдъхновен от красотата и културно наследство на турския град Сиде, разположен на брега на Средиземно море. Романът разказва за трафика на ценни предмети, с които търгува подземният свят и търсенето на..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев"..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически,..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010..
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов -..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg