Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Световен театър в София“ започва на 3 юли

Снимка: Siniša Trifunović

След година на дигитални излъчвания на спектакли, от 3 до 21 юли софийската театрална публика отново има възможността да преживее среща на живо с театрални и танцови представления от международната сцена. В своето петнайсето издание „Световен театър в София“ представя специално поканени продукции от Сърбия, Германия и Испания. Представленията ще се играят на сцените на Театър „Българска армия“, Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и ДНК – Национален дворец на културата.

Юбилейното издание на платформата се открива на 3 юли в Театър „Българска армия“ със спектакъла „Тартюф“ – една от последните постановки на режисьора Игор Вук Торбица (1987-2020). Съвременната преработка на класическата комедия на Молиер от XVII век открива образа на прочутия лицемерен свещеник Тартюф сред харизматичните (и не толкова) демагози и манипулатори в съвременната политика и медии.

Програмата включва и прожекции в Дома на киното на филмирани постановки в рамките на проекта National Theatre Live, представящ на кино екран най-доброто от британския театър. Тази година зрителите ще могат да видят филмовата звезда Джеймс Макавой на театрална сцена в спектакъла „Сирано“ – оригинална съвременна интерпретация на пиесата от XIX век на Едмон Ростан, с много рап, бийтбокс ритми и поезия.

Фестивалът предлага и заглавия от програмата на Stage Russia – прожекции на спектакъла „Деца на слънцето“ от Максим Горки на режисьора Тимофей Кулябин и на документалния филм „Станиславски. Страст за живот“, посветен на руския актьор, театрален режисьор и педагог Константин Станиславски.


Всички спектакли и прожекции са с превод на български език.

Организатор на театралния празник е фондация „Виа Фест“, с подкрепата на Столичната община, Министерството на културата, Гьоте-институт в България и Институт Сервантес в София.

Програмата на 15-ото издание на „Световен театър в София“ представи в „Артефир“ театроведът доц. д-р Асен Терзиев.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05