Какво се случи на политическата сцена в изминалата седмица и коя новина можем да определим като най-важна?
Дали информацията, че в района на Смолян плашат хората, че няма да получат дърва, ако конкретна политическа сила не е на власт. Или промяна в Екоинспекцията на Бургас, след като бяха въведени изключения в строгата защита на плажовете “Смокиня“ и “Веселие“. Или пък обобщаването на това какво извади на бял свят служебния кабинет.
Темата коментира политологът Ружа Смилова в “Нашият ден“:
“В предизборния период, периодът на кампания, българите са засипвани от информация за безобразия, извършвани в последните години от класата на управляващите, но и от българските институции, които в последните години все по-малко сякаш защитаваха интересите на обикновените граждани. Все повече обслужваха други.
Разкритията, на които ставаме свидетели, до голяма степен определят тона на предизборната кампания. Много малко чуваме идеи за това какво ще се прави от тук нататък.
Това е разбираемо. Очевидно е, че преди да се върви напред, е необходимо да се разчисти. Това натрупване на безобразия в институциите прави невъзможно да се върви напред. Това е основната тема, да се изясни степента на разяждане на институциите, до която се стигна през последните години. Не бих казала, че това е станало само с участието на управляващите."
Пътят напред
"Основното, което е необходимо да направим, е равносметка – доволни ли сме от това, което получавахме като управление, включително и от нашето участие във формирането на това управление. С това дали отговорно гласуваме, дали сигнализираме, когато видим някакво безобразие и проследяваме в каква степен институциите са си свършили работата по проверката.
Това, което българите трябва да направят във времето до изборите, е тази преценка за себе си – удовлетворени ли са и какво искат да постигнат.
Смятам, че високите политически цели намират своето много пряко отражение във всекидневието ни, в работното ни място, в начина, по който изглеждат улиците, в начина, по който почиваме – на едно чисто или на замърсено Черноморие. Не мисля, че има разделяне на всекидневното от високото.
Затова призивът ми към гражданите е – да се вгледат какво е това, което не им харесва във всекидневието. И какво очакваме от нашите представители във властта."
Най-тревожното
"Това, което много ме тревожи, е неуважението към някои малцинства в България. И използването на темата за малцинствата като предизборна. Имаме нужда от задълбочаване на интеграцията в обществото и приобщаването на малцинства и на маргинализирани групи."
Чуйте Ружа Смилова в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg