Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва „Малък сезон 2021“ на открито

Режисьорът Маргарита Младенова
Снимка: Сфумато

От 27 юни до 5 юли Театрална работилница „Сфумато“ е домакин на традиционния „Малък сезон“, който дава възможност за изява на младите творци в театъра и в другите изкуства.

Работилница за близост22-рото му издание се открива в 12 часа в неделя пред театъра с 10-часов Поетичен маратон. Идеята е до късно вечерта да звучат – на живо или на запис, стиховете и гласовете на десетки български поети – от Дора Габе и Елисавета Багряна, през Силвия Чолева и Георги Господинов, до Габриела Манова и Наталия Иванова.

В 9-те фестивални дни пространствата пред театъра ще се превърнат в сцена за пърформанси, концерти, четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени от десетки млади творци.

Преди началото на фестивала „Артефир“ се среща с проф. Маргарита Младенова – режисьор, преподавател и директор на „Сфумато“. Разговор за „Малкия сезон“ по време на пандемия и как се стимулира творческият дух в трудното време. И още – защо темата на тазгодишния Малък сезон е „Изход“.

Проф. Младенова обяви и кои са четирите екипа, номинирани тази година в конкурса на „Сфумато“ „Модул 1“ – онлайн работилница за развити театрални идеи, защитени словесно и визуално чрез режисьорска експликация, драматургична основа, сформиран създателски и актьорски екип. 

Номинираните са:

Дамян Михайлов – "Мъгла" ("Знае ли някой какво означава да обичаш") по едноименния роман на Мигел Унамуно;

Люба Тодорова – "Театрален роман" по едноименния роман на Михаил Булгаков;

Владимир Давчев – "Рожден ден", автор и сърежисьор на едноименната пиеса;

Катерина Георгиева и Борис Зафиров – "Тържество на самотата" по едноименната пиеса на Катерина Георгиева.

Бъди силен и прости

Всеки от тези четири проекта ще бъде подкрепен финансово с по 4000 лв. и чрез предоставяне на условия за реализация на живо в Големия сезон на „Сфумато“ до края на тази година.

„Малък сезон 2021“ се осъществява с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Театрална работилница „Сфумато“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23