Луната – един от най-древните символи, който в различните култури и епохи е носител на разнообразни значения и конотации, оживя в неочакваните си аспекти в пластичните обекти в столичната галерия „Ракурси”. На 25 юни беше открита изложбата „Лунни състояния” на Ина Дамянова, позната на българската артсцена като художник и интериорен дизайнер.
Бенефисът на изложбата бе ознаменуван с мултимедиен спектакъл с музика, композирана от Петър Писарски, и специални светлинни ефекти, които потопиха публиката в мистичния свят на емоционалните вълнения на художничката. Естествените природни звуци и насочените светлинни ефекти въздействаха така, че посетителите участваха в случващото се с почти всичките си сетива. В затъмненото пространство на галерията пластичните обекти изплуваха един след друг под звуците на добре подбраната музика. Осветявани от прожекторите, те разказваха всеки своята собствена история и оставяха своя сенчест отпечатък върху стената и присъстващите. Сякаш създадени на един дъх, лунните фантазии на Ина Дамянова са неизвървян още път, пътешествие към себе си и другите.
„Обгорена Луна”, „Затъмнена Луна”, „Отчуждена Луна”, „Карма Луна”, „Разполовена Луна” са само част от имената на изложените в галерия „Ракурси” творби. Формата е кръгла, изградена от разнообразни релефни и структурни елементи, цветовете са монохромни – богати на нюанси сиви, черни, бели. Тези повърхности преобразяват пространството на галерията в един лунен пейзаж, в който страстта, любовта към живота с всичките му черно-бели оттенъци и набелязани сенки подтикват зрителя към рефлексия и самовглъбяване.
Вдъхновена от необяснимата все още за нас трансформираща и променлива реалност на спътника, авторката се опитва да разкаже за собствената си проекция на онези лични, но и общочовешки емоции и състояния, свързани с духовното израстването и в следствие на това на настъпващата промяна във възприятието за света.
Ина споделя, че Луната става неин „израз”, нейна „спътница и съпричастница”. „Какво по-женско и мистично би могло да има от лунната повърхност – казва тя – от нейните променливи с всяка секунда състояния, от постоянното ѝ преливане от светло в тъмно и играещите с отраженията и облаците сенки”. Авторката сравнява лунната повърхност с усещането за „мекотата на водата в женската утроба”, „страстта, родена от огъня”, „помитащата сила на вятъра и лекотата на повея, от волните криле на птица”.
В своето творчество и като интериорен дизайнер, и като художник Ина Дамянова обича естествените материали, в приглушени, почти монохромни тонове. Природата и източните култури са постоянен източник на вдъхновение и отправна точка за много от проектите ѝ. В едно свое интервю тя споделя, че е „човек на формата, светлината и сянката”, а цветовете са нещо, на което се учи в момента. „В природата ме екзалтират абсолютно, но в изкуството съм доста пестелива с нея” допълва още авторката.
Светлината е неотменим активен елемент в цялостното творчество на Ина Дамянова, доминира и в изложбата ѝ „Лунни състояния”. Тя успя да въвлече публиката като я направи активен участник в това невероятно лунно пътешествие.
Техниката, която Ина Дамянова използва при създаването на лунните обекти, е строго индивидуална. Тя умело комбинира отпадъчна хартиена маса с различни смоли, бетон и други материали, за да постигне пластични, скулптурни форми.
На трети юли, Нощта на музеите и галериите, отново ще можете да се пренесете във фантастичния мултимедиен спектакъл „Лунни състояния” в галерия „Ракурси”.
Изложбата продължава до 15 юли.През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg