В романа „Танцувай, танцувай, танцувай“ читателят отново може да се наслади на прекрасния разказвач Харуки Мураками. Самият автор твърди, че писането на тази книга е начин да се спаси от връхлетялата го изведнъж известност. И тук , както и в „Преследване на дива овца“, чието продължение е той, героят – неназован 34-годишен объркан писател на свободна практика, продължава да търси неоткриваемото щастие.
Романът води в Сапоро в странен супермодерен хотел, носещ името на съществуващия на негово място преди „Делфин“, откъдето е изчезнала една от жените, които той смята, че е обичал.
И в този роман на Мураками продължават тревожните прехвърляния в променени реалности. Но всъщност това е и една от целите на романа – да се научиш, кое е реално и кое не, препращане към самите нас и отсяване на нещата, които са плод на въображението ни и които съществуват в реалността, да откриеш обратния път към себе си.
Мураками, както винаги, си задава едни от важните в живота въпроси, като този, какво означава да си съпричастен, да си част от нещо, изключително актуален в днешното ни общество. Пита се какво е отношението между минало и настояще, какво е днешният капитализъм, какви са днешните критерии за добро и зло, какъв е светът днес. Отговорите можете да намерите в „Танцувай, танцувай, танцувай!“.
Чуйте повече в звуковия файл.Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. От 31 май до 4 юни фестивалът ще предложи богата и внимателно подбрана селекция от 54..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които това се случва. Портретът е следа от среща, памет за създадена връзка. В "Отвъд портрета" – замислен преди 20 години като поредица от акции, предмет на тази памет е специалната връзка между художник,..
Мария Куманова е българска писателка и поетеса. Завършва магистратура по творческо писане в Нов български университет. Дълги години е част от творческия колектив "Писатели без книги", където произведения на неиздавани автори се четат от техни колеги. Гост е на редица писателски събития в страната. Свои творби публикува в "Литературен вестник",..
Радослав Чичев, водещ на предаванията "Аларма" и "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", представя в "Нашият ден" новата си стихосбирка "Лоно". Нейната официална премиера предстои на 11 юни в галерия "Кредо Бонум“. За себе си Чичев споделя: "Обичам радиото. Обичам музиката, театъра, изкуствата. Обичам семейството си, приятелите си."..
Регионалният исторически музей в град Габрово подготвя поредица от събития, свързани с честването на няколко годишнини – разказва в "Нашият ден" Христинка Шепелева . На 5 юли с вход свободен ще се състои исторически фестивал в местността "Градище". С празника ще бъдат отбелязани 165 години Габрово – град, 142 години исторически музей –..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg