Човек не е създаден, за да живее разделен, той винаги търси обединението, най-вече вътрешното. Зад тези думи може да застане композиторът Петър Дундаков, който прави именно това в своя първи авторски мултимедиен спектакъл – вплита различни звучности в органична единна мелодия.
В тази съвременна форма на представяне на музиката негови съмишленици са камерният ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на проф. Пламен Джуров, познатият от джаз сцената тромпетист Росен Захариев, Гергана Димитрова – солист на „Мистерия на българските гласове“ и „Ева квартет“, и сопраното Пламена Гиргинова.
Новият емоционален опит за слушателите, създаден от всички тези интерпретатори, се претворява в „Песента на ветровете“ – концертът, с който публиката на театър „Азарян“ ще посрещне първата вечер на юли. В 19 часа пространството ще огласи третото издание на „Песента“. Този път тя ще бъде заснета от екипа на режисьора Виктор Божинов.
Силно експресивната музика в този концерт е като една постоянна енергия, която понася всичко около себе си, смесва го и го оставя да се уталожи някъде в някого. Подобно на стихията, на която подражава.
Музиката е начин на общуване и затова „Песента на ветровете“ е място за запознанство с душите – собствените и тези на другите. Също така е и припомняне на естественото, а именно – че правенето на музика, а и на каквото и да било изкуство, е като дишането. За тези, които я композират, изпълняват, усещат или просто слушат, тя е като да правиш любов, да обичаш, да се храниш, да живееш. Зад тези думи пък освен Петър Дундаков застава и Пламена Гиргинова, артистът, който умело смесва класиката и модерното звучене в музиката.
Двамата гостуваха в „Какво се случва“, за да затвърдят вече утвърденото –„Песента на ветровете“ като една широкообхватна платформа, която обединява различни музикални стилове и аудиовизия в едно. Те разказаха повече за целта на платформата да даде възможност на всеки да съпреживее музиката и да стане част от една голяма армия от съмишленици. В нея класическата, народна и джаз музикарисуват звуковата картина, която смесва музикалните посоки на композитора, а и на участниците в концерта през последните години. Напълно разгръща и потенциала на филмовите композиции, които Дундаков създава, защото в един филм, макар и да е сред разказвачите, музиката му в повечето случаи остава на заден план.
„Песента на ветровете“ говори директно с душата на човек, но какво точно ѝ казва чуйте в звуковия файл от Петър Дундаков и Пламена Гиргинова, които задават посланието.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg