Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енциклопедия бюрократика. Епизод 5: От бащата на счетоводството до бащата на социологията

Портрет на Пачоли с негов ученик, приписван на Якопо де Барбари
Снимка: Wikipedia

Знаете ли, че наред с останалите си достижения италианският Ренесанс ни е дал и образът на модерното счетоводство?

От петстотин години ние използваме термините, похватите и средствата, описани за първи път от един бенедиктински монах на име Лука Пачоли.

Две години след като Колумб тръгва за Новия свят, през 1494 се появява неговият „Трактат за сметките и числата“ и там за първи път се появяват понятията, с които работим и днес: дебит, кредит и капитал.

Трактатът се превръща в една от най-важните математически книги на европейския Ренесанс. В нея той намира приложения на аритметиката и алгебрата в решаването на бизнес проблеми. Наред с това, полага основите на двустранното счетоводство. За този си принос Пачоли е наречен „бащата на счетоводството“, а трактатът му е признат за един от най-важните текстове в историята на капитализма.

Макс Вебер
Според друг виден изследовател на капитализма и един от бащите на социологията Макс Вебер, бюрократичното управление е гръбнакът на правовия ред и гарантира господството на закона.

Вебер дава характеристиките на чиновника: лично свободен, работи по договор, получава твърда заплата, има професионална квалификация, частен живот, отделен от служебния, разчита на кариерата и при определени изисквания и резултати се изчаква по йерархията. Той спазва професионален дълг, подобен на етическия кодекс при лекарите, юристите, юристите и т.н.

Чуйте последния епизод на „Енциклопедия бюрократика“, в който участват Стоян Ставру, автор на сайта „Предизвикай правото“, доктор по гражданско и семейно право, както и по философия, доцент в секция „Етически изследвания“ при Българската академия на науките и с Петър Петров. Той е специализирал финансов и кредитен анализ по програми на Manchester Business School и Intitute for Finansial Services London. Експерт по проблемите на ликвидността и оборотния капитал на фирмено и отраслово ниво, финансовия и кредитен анализ, разработването на целеви и срочни бизнес програми, водещ консултант по финансов анализ, главен счетоводител, финансов и изпълнителен директор на редица компании и автор на множество книги, включително „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“.

Снимки: Wikipedia

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04