Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 28 юни - 4 юли

Снимка: viafest.org

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 4 юли.

Професията фоторепортер дава на фотографа възможност да проследи чрез образите хода на историята и промените в политическите тенденции. В неделя в предаването „ФотоФабрика“ гостува създателят на сайта „О, спомняте ли си, госпожо?“ Веселин Боришев.

Излезе книгата „Гранично/Безгранично – Антиномиите в творчеството на Станислав Памукчиев“. Дисертацията на д-р Елена Олимпиева изследва творбите на художника, сензитивните импулси и творческия акт. Проучването е плод на повече от пет години съвместна работа, разговори и анализ. Самата Елена Олимпиева е график и специалист по психология на изкуството.

Между 16-и и 23-ти юли ще се проведе шестото издание на Международен филмов фестивал – Бургас. В началото си фестивалът представя филми от страните от Черноморския регион. През годините фокусът се разширява и фестивалът се превръща в международен. На четири места в Бургас ще има прожекции от програмата на Международния филмов фестивал. Това са лятна сцена "Охлюва", Културният център "Морско казино", галерия "Георги Баев" и Културният дом на нефтохимика. Програмата включва филми от Белгия, България, Австрия, САЩ, Иран, Индия, Сърбия, Колумбия, Швейцария и Турция.

На 3-ти юли започна 15-ото издание на фестивала Световен театър в София 2021. От 3 до 21 юли фестивалът, който миналата година се проведе онлайн, ще представи специално поканени продукции от Сърбия, Германия и Испания на сцените на Театър „Българска армия”, Сатиричен театър „Алеко Константинов” и ДНК – Национален дворец на културата. Началото на платформата тази година се поставя с „Тартюф” на Национален театър Сомбор и Национален театър – Нови Сад от Сърбия на режисьора Игор Вук Торбица.

„Пейзажи над нулата“ – поетична книга на китайския поет и писател Бей Дао – излиза за първи път на български език в превод на Веселин Карастойчев. Бей Дао е псевдоним на Джао Джънкай, роден на 2 август 1949 г. Той е съвременният китайски поет с най-голямо международно признание, често спряган през последните години като един от фаворитите за получаване на Нобелова награда.

На 26-и юни на 76-годишна възраст почина босненско-херцеговинският и словенски поет Йосип Ости. Роден през 1945 г. в Сараево, Йосип Ости е автор на над 20 стихосбирки, пет белетристични произведения и 13 книги с есеистика и публицистика. Сред тях са "Крадец на сънища", "Сараевска книга на мъртвите", "Необикновени са всички любови", "Отраснах с животни", "Полет край лампата", "По следите на нишката на Ариадна" и последната му белетристична книга, излязла през 2005 г. „Учител по любов“, чийто преводач на български е Людмила Миндова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58