През 1841, преди цели 180 години, англичанинът Томас Кук организира еднодневна железопътна екскурзия и това се смята за начало на организирания туризъм.
Темата коментира в “Нашият ден“ Константин Занков от Института за анализи и оценки в туризма.
“Организираният туризъм се развива много динамично и вече виждаме много различни форми на туризъм, за разлика от класическото пътуване на Томас Кук, което започва още с влак през далечната 1841 г.
Това, което виждаме в последно време, е много силна дигитализация, все повече туристи и пътешественици резервират своите пътувания онлайн.
Правят сами своите пътеки по алтернативни маршрути. Използват атрактивни предложения на туроператори. Доста по-различни спрямо това, което е било преди.
Има едно много динамично развитие на туризма, което ще виждаме тепърва в бъдеще."
По-интересните моменти
"Първото пътуване тръгва именно от Томас Кук, когато 570 души във Великобритания стартират своя първи продукт – говорим за организиран туризъм и за пакетна услуга.
Около 13 години по-късно се създава и първата специализирана фирма, т.нар. "туроператорска агенция", която сега вече виждаме много често.
Първоначалните пътувания тогава са били основно в самата Англия. Самите организирани екскурзии са били направени за различни таргет групи туристи с различни финансови възможности, но основно на територията на Острова.
Години по-късно вече виждаме пътувания и до Франция, и до Италия, до Америка и Египет. Делото на Томас Кук определено изиграва историческа роля в организирания туризъм и можем да кажем, че той е родоначалникът на съвременния."
В България
"У нас първото организирано пътуване стартира от Алеко Константинов с изкачване на Черни връх, където се организира един съюз."
Защо фалира “Томас Кук“
"Не можем да кажем, че беше неочаквано, тъй като те залагаха на традиционен модел на туроператорството със закупени чартърни полети и собствен парк на самолети. Продажба чрез каталози, чрез офиси и една огромна мрежа от офиси на място.
Можем да кажем, че бизнес моделът не отговаряше на съвремието. В днешно време е много важно бизнесмените и предприемачите да бъдат изключително адаптивни.
“Томас Кук“ имаха тогава стратегия за дигитализация за преминаване към онлайн модела, но не я бяха задвижили. И с времето нямаха достатъчно финанси за ликвидност.
Те имаха много голяма инвестиция в наеми на офиси и в покупка и поддръжка на самолети. В днешно време туроператорите продават повече онлайн и съответно използват и нискобюджетни авиолинии и редовни авиолинии.
Има много повече възможности да бъдат много по-гъвкави. И съответно, когато има по-малко търсене, да има по-малко разходи.
“Томас Кук“ продължаваха да продават със списания с каталози и т.н. Виждаме силата на социалните мрежи, ревю сайтовете – всичко, което се случва онлайн. Можем да кажем, че причината е комплексна – и финансова, и дигитална, и свързана с конкуренцията."
Туризъм в Космоса
"Следващото ниво вече ще бъде за пътувания в Космоса. Виждаме колко динамично се развива света и колко атрактивни пакети предлагат туроператорите. Определено предстоят много интересни неща в развитието на организирания туризъм."
Чуйте Константин Занков в звуковия файл.
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg