Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венци Мицов: Бунтът винаги е бил невъзможен, затова е толкова красив

Венци Мицов
Снимка: БГНЕС

Венцислав Мицов музикант, журналист и университетски преподавател, изследва в дисертацията си пънк контракултурата у нас в последните години на социализма и началото на Прехода. 

„Контракултурата е много игнорирана, а всъщност е единствената, която се противопоставя на тоталитарния режим, тя не си позволява да пада на колене. – казва Венци Мицов – Пънкът възниква като изключително ляво течение на Запад и като изключително център – дясно течение у нас. Докато на Запад пънкът иска социална равнопоставеност, бори се срещу корпорациите и фалшивия морал, тук пънкът иска свобода на мненията и най-елементарното – всички искат да се обличат различно“.

„Пънкарят превръща сам себе си в отрицание на обществото, той трябва да се превърне в ходеща карикатура, за да игнорира другите. Във филма „Ние от Кравай“ от 1988 година едно момиче заявява „Ние искаме да се провалим, защо не ни дават“ – това е и отговорът на въпроса защо нашето поколение се провали. Ние се борихме за това“ – казва още Венци Мицов.

Възможен или невъзможен е бунтът на младите днес, или времето изисква отличници, чуйте в „Какво се случва“.

Снимки – БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16