Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венци Мицов: Бунтът винаги е бил невъзможен, затова е толкова красив

Венци Мицов
Снимка: БГНЕС

Венцислав Мицов музикант, журналист и университетски преподавател, изследва в дисертацията си пънк контракултурата у нас в последните години на социализма и началото на Прехода. 

„Контракултурата е много игнорирана, а всъщност е единствената, която се противопоставя на тоталитарния режим, тя не си позволява да пада на колене. – казва Венци Мицов – Пънкът възниква като изключително ляво течение на Запад и като изключително център – дясно течение у нас. Докато на Запад пънкът иска социална равнопоставеност, бори се срещу корпорациите и фалшивия морал, тук пънкът иска свобода на мненията и най-елементарното – всички искат да се обличат различно“.

„Пънкарят превръща сам себе си в отрицание на обществото, той трябва да се превърне в ходеща карикатура, за да игнорира другите. Във филма „Ние от Кравай“ от 1988 година едно момиче заявява „Ние искаме да се провалим, защо не ни дават“ – това е и отговорът на въпроса защо нашето поколение се провали. Ние се борихме за това“ – казва още Венци Мицов.

Възможен или невъзможен е бунтът на младите днес, или времето изисква отличници, чуйте в „Какво се случва“.

Снимки – БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Ropotamo CO и музикалната импровизация

Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика.  Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..

публикувано на 10.02.25 в 15:05
Кин Стоянов, Николай Табаков, Костадин Димовски и Антон Митов (от ляво надясно)

Николай Табаков и новата му книга "Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор"

Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25