„Аз съм много отворен към работа с музиканти от каквито и да е жанрове, за мен музиката е едно цяло. Моята музика е резултат от изучаването на различни музикални стилове, което прави така, че тя да звучи свежо на хората, да ги кара да се забавляват и да става част от всеки човек. Не е само традиционната кубинска музика, или латиното, а сякаш сме създали нов стил, както ние казваме – това е отворената музика, open music, нещо като сбор от различни тенденции, които същевременно звучат като една. Готов съм да работя с много музиканти. Ако започна да изреждам, списъкът няма да има край. Да, обичам фюжъна и смесването на стиловете“…
Това са думи на кубинския пианист Роберто Фонсека, казани пред програма „Христо Ботев“ в далечната 2008 г., няколко часа преди първия му солов концерт у нас (преди това го бяхме гледали като пианист на незабравимия Ибраим Ферер през 2004). На следващото му гостуване (през 2016, пак по покана на „Джаз Плюс“) пиесата му „Bulgarian” в 7/8, влязла в още в албума Akokan (2009), вече отдавна беше световен хит. Две години по-късно, след двойния концерт през 2018 г. в „София Лайв Клуб“ Роберто, отявлен почитател на българския фолклор, работил иначе с немалко световни имена като Омара Портуондо, Качаито Лопес, Фатумата Диауара, Джо Ловано, Ибрахим Маалуф, Раул Мидон… обяви, че няма да се върне в България, ако следващият му концерт не е с хор Нови български гласове. И ето, малко по-малко от три години след световното признание на Нови български гласове под диригентството на маестро Георги Петков („Латино Грами“ за съвместния им проект с фламенко певеца Арканхел „Еструна“) вече е факт и „Отвъд нотите“: Роберто Фонсека и хор Нови български гласове.
Концертът-премиера на 8 юли от 20:00 ч. е тотално разпродаден, като единствената възможност да го посетите, ако вече нямате билет, е по безопасния начин от хола си, чрез билет за онлайн гледане. Но ден по-рано – на 7 юли от 21:00 ч., пак в „София Лайв Клуб“ – Роберто ще изнесе още един извънреден концерт, този път с триото си с Янди Мартинес и Рули Ерера – с програмата от последния му издаден засега албум Yesun.
А във „Вавилонската фонотека“, част от „Заедно след полунощ“ на програма „Христо Ботев,“ можете да чуете Маргарита Борисова и Явор Ганчев от „Джаз Плюс“, продуценти и инициатори на проекта „Отвъд нотите“ от българска страна, и с доц. д-р Георги Петков, създател и диригент на хор Нови български гласове.
Чуйте повече в звуковите файлове.
Снимка: „Джаз Плюс“
На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg