Темата за неравенствата по някакъв начин е и тема за възможностите. Коефициентът на Джини показва негативната тенденция в последните години в България.
Последният доклад на Института по пазарна икономика потвърждава това, като казва, че индексът се е покачил и той вече е 40% за страната, което е доста над средния процент за ЕС, който се движи около 20-25%. Индексът Джини представлява изследване на разликата в доходите между 20-те процента най-богати и съответно най-бедни домакинства в страната.
Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.
Огромната крива на неравенствата показва едно разслоение в обществото, което се отразява във всичките сфери на неговото развитие.
Докладът е много интересен, защото изследва неравенствата от гледна точка на тяхното задълбочаване и възможност за преодоляване чрез т.нар. "социални трансфери" или чрез развитието на икономическата система за подпомагане.
Много са богати данните, които могат да бъдат анализирани чрез дози доклад. Те ни показват състоянието на социалната система.
Извод
Изводът е, че системата за подпомагане, особено в състояние на криза, в каквато бяхме миналата година и се надявам, че вече преодоляхме, показва, че социалната система разпилява своите ресурси в различни направления и не се концентрира върху постигане на конкретен резултат.
Най-значителен процент от социалните трансфери в периода, за който говорим, са отивали в доставяне на еднократни помощи. Това се мерки, които имат краткосрочен характер, а нямат дългосрочна цел.
Трябва да започнем да мислим в дългосрочна перспектива. Най-важните препоръки за преодоляване на неравенствата преди всичко са свързани с тяхното анализиране и с дебата върху тях. Само така можем да стигнем до същинско решение.
Според мен инициативата “Три морета“ ще прави именно това – ще говори върху съществуващи данни за потенциала на икономиката в участващите страни и ще дава решения. А те са резултат именно от анализа на неравенствата, идентифицирани в тези страни.
Шансът да преодолеем неравенствата е налице – въпросът е да бъдем съвестни в тяхното анализиране.
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg