Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко преди предсрочния вот – има ли страх от машините

Снимка: Ани Петрова

И в края на предизборната кампания Машинното гласуване отново е във фокуса на вниманието заради промените в изборното законодателство, бавенето на обществените поръчки и много краткото време за действие на изборната администрация.

В сегашния случай – времето просто беше враг и на Централната избирателна комисия, и на гласоподавателите. Някои анализатори прогнозираха един особен – „технически“ хаос по време на вота на 11 юли. Прогнозираше се, че българите – особено в по-малките населени места – просто няма да успеят технически да гласуват, защото както за тях, а и за повечето граждани от големите градове – това е нещо ново.

Но и преди сме наблюдавали законодателни промени в последния момент. Сега най-голямото за всички и най-вече за избирателите предизвикателство е провеждането на избори с машинно гласуване. Институциите досега бяха в ситуация, в която трябваше да работят в условия на ограничение на времето, но както се казва „ справиха се“. 

Как се справиха – ще разберем само след два дни.

Частичните избори в Благоевград и в още няколко населени места преди две-три седмици показаха, че отвъд анализите на политическите наблюдатели – българските гласоподаватели се справиха с това „ново чудо“ – машините за гласуване. Реално тези частични местни избори се оказаха една репетиция за предсрочните парламентарни избори.  

Говорителят на ЦИК Росица Матева разказа за „Нашият ден“ повече подробности около провелия се вече вот и как вижда ролята на Централната избирателна комисия за справянето ѝ с тези нови предизвикателства.

Чуйте разговора от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12