Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Богдан Петрунов: Ваксините и антибиотиците са най-великите постижения на медицината

Срамно е, че има лекари, говорещи срещу ваксините

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: личен архив

Провали ли се ваксинационният план? Напълно безопасни ли са ваксините? Кога ще трябва да се ваксинираме отново?

Темите коментира в “Нашият ден“ акад. Богдан Петрунов

Провали ли се планът за ваксинация в България?

"Планът не се е провалил, защото той не зависи от тези, които го организират, а от тези, които трябва да го реализират – от нас.

Фактът, че не желаем да се имунизираме, за мен е необясним. Дълбоко съм смутен, че хората не желаят да се имунизират. Имаме не повече от 14% имунизирани хора."

Какво не чуха хората?

"Очевидно информационната стратегия не беше добре организирана, за да се обясни на хората, че няма никакъв друг начин да се справим с тази пандемия освен масова имунизация.

Очевидно това не се разбира не само от хората, които не са медици, но и от много колеги. За мен е срамно, че може да има лекар, който да говори против ваксините и да казват – “Ще се имунизирам само с пистолет, опрян в главата"."

Четирите, официално лицензирани ваксини са преминали установените 4 фази за изпитване на ваксините

"Няма ваксина от тези четири, направена на по-малко от 50 000 души в третата фаза на нейното изпитване, в която са включени хора с различни видове заболявания – алергични, автоимунни, ендокринни или други, за да се види действието на ваксините.

Това, което показват данните до момента, е, че имунизацията с тези четири ваксини е безопасна с малкото изключения на поява на алергични реакции, които са нищожни. Те са около 8 души на 1 млн. ваксини. Не виждам никакво основание за безпокойство.

Както всяко лекарство, така и ваксините имат ефект, който трябва да се проследява. И затова има т.нар. "четвърта фаза" за проучване на ваксините, в която действието се изучава с години."


Антиваксърството

"За мен основната причина е наслагваната дълги години антиваксърска теория за вредата от ваксините и страничните ефекти, нещо абсолютно погрешно.

Ваксините и антибиотиците са двете най-велики постижения на медицината. Това е единственият начин да се преборим с пандемията."

Може ли да има универсална ваксина за Covid-19

"Става въпрос за т.нар. "Т-клетъчни ваксини". Ваксини, създадени на базата на тази част от молекулата на вируса, насочени към стимулиране на Т-клетъчния имунитет.

Смисълът тук е на фона на имунитета, който създава коронавируса, създава имунитет на базата на антитела, който не е траен и е не повече от 6 до 12 месеца. Стимулирането тук е смисълът на клетъчния имунитет, който е продължителен и може да остане десетки години.

През около 5 месеца ще се ваксинираме и затова всичките фирми, които произвеждат ваксини, са ангажирани в подготовката на трета доза от съответната ваксина. Или с нова ваксина, която да бъде обогатена с тези варианти, които в момента циркулират. Да я направят много по-ефективна по отношение на ефекта на ваксината.

Вероятно късна есен ще трябва да правим трета ваксина. Или пък от началото на новата година да се прави нова имунизация. Това е напълно нормален процес."

Моноклонални антитела

"Това е единственият най-позитивен път за решаване на коронавирусната инфекция, освен ваксината, която е профилактична. Но като лекарство против вируса ще бъдат моноклоналните антитела, насочени към най-различни структури на вируса."

Чуйте Богдан Петрунов в звуковия файл.

Снимки: личен архив, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20