Един от най-интересните съвременни португалски автори Гонсало М. Тавареш има вече трета книга, преведена на български език – „Матео остана без работа“. Той е философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет и вероятно това е една от причините неговите книги да предизвикват такъв интерес със своята нестандартност.
Такава е и „Матео остана без работа“. Разделена на три части, книгата съдържа 24 истории, които можем да наречем кратки разкази, но особеното е, че те са свързани по азбучен ред на имената на персонажите, като всеки второстепенен герой става главно действащо лице в следващия.
Имената впрочем са взети от композиция на португалския фотограф Даниел Блауфукс с надгробни плочи на евреи, загинали в концентрационни лагери. Когато стига до буквата М на Матео, разказът се превръща в кратка новела, а третата част е послеслов от есеистични разсъждения, свързани с предишните две части и е наречена „Бележки към „Матео остана без работа“.
Там Тавареш пише за азбучния ред, по който са тръгвали евреите към концентрационните лагери, което е един от ключовете към структурата и разбирането на книгата, и уточнява: „Да се даде човешко име на нещо, което се случва в света, е един от начините да се направи по-човешко чудовищното и уродливото, което не разбираме.“
Книгата е в превод на Даринка Кирчева.
Снимки – ЕПА/БГНЕС и изд. Ерго
Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..
Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..
Тялото е перфектният инструмент – за изразяване, за любов, а някъде там явно и за война, но най-вече за живот. То говори, премълчава, предизвиква, танцува. То понася, не издържа, винаги е на ръба, а и често много далеч от него. То е наше, а ние сме него. Едва ли има човек, който е гледал филми като "Мръсни танци", "Флашданс", "Божествени..
В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър. По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва..
Самото име Тери Пратчет ни потапя във фантастични светове и черен хумор, предизвиква ехидна усмивка и бурен смях. Книгите му са емблематични. За всички, които са разколебани дали да вярват в Дядо Коледа, предлагаме актьорска интерпретация на "Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа", най-нежният разказ на маестро Тери Пратчет.
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg