Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският международен филмов фестивал се открива днес

Директорът на Бургаския международен филмов фестивал - Емил Ованесов на гости в „Заедно след полунощ“
Снимка: архив на предаването

Шестото издание на този ценителски форум на съвременното кино ще се проведе в рамките на осем дни (от 16 до 23 юли) и включва филми от Колумбия, Индия, Иран, Сърбия, Испания, Турция, Австрия, Швейцария, Белгия и България. Прожекциите ще са на популярните локации лятна сцена „Охлюва“, културен център „Морско казино“, галерия „Г. Баев“ и НХК. Започнал като фестивал на киното от Черноморския регион през 2016 г., днес Бургаският филмов фестивал е доста по-широкообхватен и като страни, от които идват отделните заглавия (значителна част от изброените тази година кинематографии ще бъдат представени за първи път на фестивала), и като жанрове. 

Фестивалът има и конкурсен характер в категориите „игрален пълнометражен“ и „късометражен филм“, като тази година журито се състои от режисьора Камен Калев, оператора на „Ага“ и „Отчуждение“ Калоян Божилов, актрисата Мартина Апостолова, саунд дизайнера и основател на студио Monoplus Атанас Чолаков и белгийския режисьор и актьор Дебен ван Дам. Има и категория „награда на публиката“, както и различни през годините като мащаб и насока пресичания на киното с други изкуства по фестивално време. От самото си създаване фестивалът подкрепя и местните филмови творци с представяне на специална селекция от филми, създадени от бургаски автори.

Програма „Христо Ботев“ ще се включи на шестото издание с две пълнометражни предавания на живо – „Заедно след полунощ“ в малките часове на 20 юли (от 0.30 до 2.00 ч.) и „Аларма“ на 21 юли (от 21.30 до 23.00 ч.), а тук ви предлагаме акцентите от тазгодишното пост-пандемично издание в разговор с фестивалния директор Емил Ованесов, който вече беше специален гост в нощния блок на програма „Христо Ботев“. Предаването ни включва и интервю със сръбския режисьор Иван Икич, чийто филм „Оазис“, отличен и на София Филм Фест, е част от програмата и в Бургас. Саундтракът към разговора ни е… ами, представете си нещо средно между Help Me Jones, Les Animaux Sauvages и The New Candys, но не задължително. Можете да добавите и нещичко от себе си.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05