Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медици от "резерва"

Александър Александров
Снимка: Кирил Чобанов

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще?

Всички сюжети аргументирахме чрез идеите и гледните точки на нашите гости – Александър Александров от Съюза на лекарските асистенти и фелдшери, и Милка Василева от Българската асоциация на специалистите по здравни грижи.

Г-н Александров представи организацията, която ръководи заедно с Управителен съвет, и набеляза най-важните задачи пред нея. Част от тях именно могат да решат съществуващия "недокомплект" в системата. Фелдшерите, които вече имат статут на лекарски асистенти, са обучени да работят както по спешни случаи, така и да осъществяват функциите на диагностика, лечение и профилактика. Те са неизменното свързващо звено между лекарите-специалисти в доболничната помощ и техните колеги от многопрофилните и университетските болници.

"Моите колеги и членове на нашата съсловна организация могат успешно да изпълняват основни медицински дейности и да работят в отдалечени и труднодостъпни райони, както и в непривлекателни практики. Това би решило големия проблем за достъпа до здравна помощ и съществуващите диспропорции" – подчерта нашият гост.


В диалога се включи и Милка Василева – председател на БАСЗГ. Тя защити сестринското съсловие в отстояването на техните права – достъпно и всеобхватно образование, самостоятелни практики и възможност за участие в преговорите с НЗОК за Национален рамков договор. Разбира се, и достойно заплащане, което частично да реши проблема с напускането на страната в търсене на реализация в чужбина.

Съботното седмично издание на програма "Христо Ботев" потвърди и една стара максима – съсловията на сестри и фелдшери, хората, които могат да се "влеят" в потока от здравни специалисти, се нуждаят от подкрепа: институционална, обществена, медийна. В този смисъл екип "За здравето" декларира своето позитивно участие в процеса.

Снимки - Кирил Чобанов
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20